Eski Bomonti Bira Fabrikası Diyanet’e Devredildi: Mescit ve Otopark Yapılacak

0
867

İstanbul’un tarihi simgelerinden birisi olan Bomonti Bira Fabrikası’nın kalan binaları Diyanet İşleri’ne tahsis edildi. Diyanet, binaları yıkarak yerine mescit, yurt, otopark yapmayı planlıyor.

Artı Gerçek’ten Rıfat Doğan’ın yaptığı habere göre İstanbul’un erken sanayi miraslarından biri olan tarihi yapıyla ilgili İstanbul 2 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun aldığı kararla 1548 ada 9-10 parsel üzerinde bulunan Hazine Maliyesi’ne ait Bomonti Bira Fabrikası’nın birer parçası olan “Eski Malt Binası”, “Eski Silo”, “Eski Arpa Temizleme Binası” ve “Eski Kazan Dairesi” taşınmazlarının Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsisine onay verdiği ortaya çıktı. 

Kurul ayrıca 13 Haziran tarihinde almış olduğu kararla da “mescit, yurt, sergi salonu ve katlı otopark” projesini uygun bularak, söz konusu taşınmazların yıkım ve sökümlerine izin verdi.

1890 yılında İstanbul Feriköy’de kurulan Bomonti Bira Fabrikası ve fabrikaya ait binalar 1988 yılında İstanbul 1 No’lu Koruma Kurulu tarafından “korunması gereken kültür varlığı” statüsüne alınarak tescil edilmişti.

Mimarlar Odası dava açmaya hazırlanıyor

Kararı yargıya taşıyacaklarını belirten Mimarlar Odası, “Geri dönüşü mümkün olamayacak uygulamalara mahal verilmemesi için özellikle sit alanlarında ve korunması gerekli kültür varlıklarının bulunduğu parsellerde ortak kültür mirasımızın gelecek kuşaklara devredilmesi konusunda anayasal ve evrensel sorumluluğu bulunan belediyenizin ilgi konusu hakkına yapılan işlemlerin durdurulmasını ve tarafımıza bilgi verilmesini önemle rica ederiz” dedi. 

Şişli Kent Konseyi, “Yıkım kabul edilemez”

Yıkıma ilişkin itirazlarını dile getiren Şişli Belediyesi Kent Konseyi Genel Sekreteri Tolga Bektaş ise konu ile ilgili “Kent belleğinin önemli bir parçası olan Bomonti Bira Fabrikası’nın bu şekilde yıkılması kabul edilemez. Mimarlar Odası, konuyu yargıya taşıyacak, biz de davaya müdahil olmak için başvurumuzu yapacağız” ifadelerinde bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.