ESP’liler mahkemeye çıkarıldı: 5 sosyalist tutuklandı, 5 sosyalist hakkında ise ev hapsi kararı

0
183

ESP’ye yönelik olarak 14 Ocak günü gerçekleşen operasyonda gözaltına alınan 47 kişiden 20’si tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi, 27’si de adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. Sabaha kadar süren hakimlik sorgularının ardından 5 sosyalist tutuklandı, ESP Eş Genel Başkanı Avukat Özlem Gümüştaş ve ETHA muhabiri Pınar Gayıb’ın da aralarında bulunduğu 5 sosyalist için ev hapsi kararı verildi.

ETHA’nın haberine göre bir itirafçının polisle birlikte yaptığı kurgusal ifadeler dayanak yapılarak tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilenlerden ESP İstanbul İl Eşbaşkanı Ezgi Bahçeci, HDP PM üyesi Sıtkı Güngör, ESP yöneticisi Kerim Altınmakas, Limter-İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Deniz Bakır ve Gülşah Polat tutuklandı.

Tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen sosyalistlerden ETHA muhabiri Pınar Gayıp, ESP Eş Genel Başkanı Avukat Özlem Gümüştaş, SKM MYK üyesi Satiye Ok, Alev Özkiraz ve Ceren Çoban ev hapsiyle, Limter-İş Sendikası Genel Başkanvekil Levent Akhan, HDP İstanbul İl Örgütlenme Eş Sözcüsü Pınar Türk, Hakan Kafadar, Rıdvan Coşkun, Burak Yılmaz, Seyit Cem Çakmak, Atilla Dalkılıç, Yener Aygün, Nihat Ünal ve Begüm Ateş ise adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

Bırakılan ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, sosyal medya hesabı üzerinden, “Bazılarımızı tutsak vererek geldik, buradayız… Hem güçlü bir devam! adımı için, hem de tutsak yoldaşlarımızı koparıp almak için sabahı karşılıyoruz. Bu, faşist ablukaya vurulmuş kızgın mavi mührümüzdür!” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.