ESP’ye yönelik operasyon: 14 kişi gözaltına alındı

0
148

Ezilenlerin Sosyalist Partisi’ne (ESP) yönelik başlatılan soruşturma kapsamında birçok ilde çok sayıda sosyalist gözaltına alındı.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından Eylül 2020’de açılan ve içeriğine dair henüz bir bilginin olmadığı bir soruşturma kapsamında dün akşam saatlerinde gözaltı saldırılarının başladığı öğrenildi.

Gözaltına alınan sosyalistlerin isimleri şöyle: ESP PM üyeleri Çiçek Otlu, Volkan Uyar, Mustafa Naci Toper ile Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu ve Selver Orman, İlke Başak Baydar, Yücel Karadağ, Ozan Özgenler, Ozancan Sarı, İlhan Aslan, Alper Kaba, Ezgi Bedel, Zekeriya Aykut Karnap, Gözde Sivaslıoğlu.

Özgür Barçın ve Bedran Çoğaltan’ın da evlerinin basıldığı arama yapıldığı öğrenildi. Barçın ve Çoğaltan’ın gözaltına alınmadığı kaydedildi.

Operasyon kapsamında SGDF üyelerinin kaldığı evlere de baskınların düzenlendiği ve aramalar yapıldığı bildirildi.

Gözaltına alınan sosyalistler Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde tutuluyor.

Ezilenlerin Hukuk Bürosu (EHB), büro avukatlarının kaldığı evin de basılarak arandığını, evde kimse olmadığı için gözaltına alınan kimsenin olmadığını kaydetti.

EHB’nin Twitter hesabından, “ESP’li müvekkillerimize dönük operasyon kapsamında büromuz avukatlarının kaldığı evde de arama işlemi yapıldı. Evde kimse olmadığı için gözaltına alınan da olmadı. Aramada hazır bulunulması için kimse çağırılmadığı gibi bilgisayarlara da el konulduğu öğrendik. Kapıyı kırarak giren polisler, çamaşır ipiyle kapıyı bağlayarak aramayı sonlandırmışlardır.” şeklinde paylaşım yapıldı.

Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatları, dün Emniyet Müdürlüğü’ne giderek müvekkilleri ile görüşmek istedi. Ancak, 24 saat kısıtlama kararı getirildiği için görüşme yapılamadı.

Kaynak: ETHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.