EYT’lilerden tepki: “Eğer bir tasarruf yapılacaksa, sizler çift dikiş maaşlarınızdan vazgeçin.”

0
365

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) hakkındaki açıklamasına Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYT-SYDD) Başkanı Gönül Boran Özüpak’tan tepki gelmeye devam ediyor. Sosyal medya hesabından paylaşımlar yaparak tepkisini dile getiren Özüpak, “Vazgeçmeyeceğiz.” dedi.

EYT’nin kazanılmış anayasal bir hak olduğunu belirten EYT-SYDD Başkanı Özüpak, “Söylemler bizi davamızdan vazgeçiremez, vazgeçmeyiz. Son sözü EYT söyleyecek.” ifadelerini kullandı. Özüpak ayrıca, “Eğer bir tasarruf yapılacaksa, sizler çift dikiş maaşlarınızdan vazgeçin.” dedi. Dernek başkanının bu açıklamalarına çok sayıda destek geldi.

İstanbul’da önceki gün sosyal güvenlik merkezleri toplu açılış törenine katılan Erdoğan, EYT ile ilgili açıklamalar yaparak şu ifadeleri kullanmıştı:

“Tutturmuş bir EYT, erken emeklilik. İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı. Bizim ülkenin başına da bu erken emekliliği dolayanlar bunun bedelini ödediler.”

“Niçin erken emeklilik? Bırakalım ne zaman emekli olması gerekiyorsa o zaman emekli olsun ve parasını alsın.

“Erken emekli olduğu zaman ideal ücreti alamayacak hem de ikinci bir iş aramak suretiyle ikinci iş ile işsizliğe öncü olacak. SGK sistemimizin çökmesini istemelerinin tek sebebi kaos ortamından kendilerine siyasi rant devşirme hesabıdır. Biz bunu yapmayacağız.”

“Arkadaşlarıma söylüyorum. Beni bu yola asla teşvik etmeyin. Milletimin zararına olan bir şeye asla yokum. Seçim kaybetsek de yokum. Bütün dünya bizim sistemimizi kendine uyarlamaya çalışıyor, bizdeki bazı köhne zihniyetler sistemi çökertmek için hinlik peşinde koşuyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.