Floyd için protestolar devam ediyor: Göteborg’da ırkçılık karşıtı eylem

0
164

ABD’de George Floyd isimli siyahi bir vatandaşın gözaltı sırasında polis tarafından öldürülmesi sonrası birçok ülkede gerçekleşen protesto gösterileri İsveç’de de yapıldı.

Önceki günlerde ülkenin başkenti Stockholm’de ve Malmö şehrinde yapılan protestoların ardından bugün de İsveç’in ikinci büyük şehri olan Göteborg’da “ırkçılığa karşı” protesto gösterisi düzenlendi.

Şehrin merkezine yakın bir alan olan Heden’de bugün öğlen saat 14.00’da binlerce kişi bir araya geldi.

Salgın nedeniyle 50’den fazla kişinin toplanması yasak olmasına rağmen eylem alanına binler toplandı. Eylemciler sosyal mesafe kurallarını kısmen korudu ve alana girişte maske dağıtımı yapıldı.

Eyleme katılanların çoğu gençlerden oluşuyorken, farklı etnik kökenlerden gençler de yoğun katılım sağladı.

Alanda, George Floyd anısına yapılan saygı duruşu ve konuşmaların ardından kitle şehir merkezine doğru yürüyüşe geçti.

Şehrin, merkezi tüm caddelerini sloganlar atarak yaklaşık 2 saat boyunca yürüyen kitle tekrar eylemin başladığı alana döndü. Bu sırada kitlenin bir kısmı da şehir kütüphanesi önünde toplandı. Çoğunluğun dağılması sonrası göstericilerin kalan kısmı tekrar şehir merkezine doğru yürüyüşe geçti. Bu sırada eylemcilerin dağılmasını isteyen polislerle bazı göstericiler arasında arbede yaşandı, polis araçlarına ve dükkanların camlarına pet şişe atanlara polis müdahale etti.

Olaylar sırasında iki kişinin gözaltına alındığı belirtilirken, bir süre şehrin merkezinde bekleyen kalabalık sonrasında dağıldı.

Odak / İsveç

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.