Fransa ayakta!

0
196

Polis şiddeti ve yeni Güvenlik Yasası’na karşı Fransa’nın 70 şehrinde dün yürüyüş gerçekleştirildi.

“Güvenlik Yasası” adı ile anılan ancak polisi korumayı amaçlayan yasanın 24. maddesi bütün itirazlara rağmen meclisten geçti. Yasanın meclisten geçişini protesto ederek geri çekilmesini isteyen Fransa halkı “Özgürlük Yürüyüşü” başlattı. Başta başkent Paris olmak üzere 70 şehirde yürüyüş gerçekleşti ve yürüyüşlere binlerce insan katıldı.

Eylemlere en geniş katılım Paris’te oldu. Onbinlerce kişi ile yürüyüş gerçekleşirken yer yer polis ile çatışmalar da yaşandı. Polisin gaz bombalarına karşı, kitle havai fişek ve kaldırım taşları atarak karşılık verdi. Eylem sırasında Fransa Merkez Bankası’nın şubesi de ateşe verildi. Eylemler yasa geri çekilene kadar devam edecek görünüyor.

Yeni çıkan yasaya göre, polisin fotoğrafını çekmek ve video kaydı yapmak yasaklandı. Polis şiddetini durduracak basın emekçileri ve görgü tanıklarının artık makineleri kelepçeleniyor. Örneğin bir eylemde polis kitleye saldırır ve istediği şekilde müdahale ederse bunu fotoğraflamak ve videosunu çekmek yasak. Başta Sarı Yelekliler’in eylemlerinde olmak üzere bir çok eylemde polis şiddeti kameralara yansımış ve çok tartışılmıştı. Artık bu durumları göremeyeceğiz ve polis şiddette sınır tanımayacak.

3 gün önce de siyahi bir müzik yapımcısının 20 dakika boyunca polisler tarafından dövülmesi güvenlik kamerası sayesinde basına yansımıştı. Basın ve haber alma özgürlüğünü kısıtlayan bu yasanın geri çekilmesi bu nedenle oldukça önemli.

Koronavirüs nedeniyle uygulanan karantina ve salgın tehdidine rağmen kitlenin canlılığı ve etkili katılımında, yasanın önemi kadar iktidara karşı biriken öfkenin de etkili olduğu biliniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.