Fransa’da Covid-19 kısıtlamaları yeniden başlıyor

0
113

Fransa’da son dönemde korona vakalarındaki artış sonrası bazı bölgeler için yeniden yasaklar başlıyor. Avrupa’da en fazla günlük vaka sayılarının görüldüğü Fransa’da belirli saatlerde sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, koronavirüs vaka sayılarında rekor artışların ardından başkent Paris başta olmak üzere birçok şehirde 21.00 ile 06.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacağını açıkladı.

17 Ekim’de başlayacak ve 4 hafta sürecek olan sokağa çıkma yasağının uygulanacağı bölgeler, Paris ve çevresi, Grenoble, Lille, Lyon, Aix-en-Provence, Marsilya, Rouen, Toulouse ve Montpellier kentleri.

Salgında ikinci dalganın yaşandığını belirten Macron, salgınla ilgili durumun endişe verici olduğunu ancak panik yapılmaması gerektiğini de ifade etti.

Macron, virüsün artık her yaş grubunu etkileyerek yayıldığını, her gün 200 yeni hastanın yoğun bakımda tedaviye alındığını ve yoğun bakım ünitelerinde yoğunluk oluştuğuna dikkat çekerek, salgının yayılmasının önlenmesi gerektiğini belirtti.

Öte yandan sağlık alanındaki OHAL süresince, sağlık kuruluşlarına gitmek için izin verilecek ve şehirlerarası dolaşım serbest olacak. Yasağa uymayanlar için yine para cezası uygulanacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.