FRANSA’DA; MARAŞ, ROBOSKİ VE 19 ARALIK KATLİAMLARI LANETLENDİ

0
1027

Unutmadık, Unutmayacağız, Unutturmayacağız!

Fransa’nın bakenti Paris’te bir araya gelen demokratik kitle örgütleri Maraş ve Roboski katliamlarını lanetlerken 19 Aralık cezaevleri saldırısını da andılar.

Meşaleler ile başlayan yürüyüşte Fransızca ve Türkçe devleti teşhir eden ve direnişi selamlayan sloganlar atıldı. Yürüyüş sonunda hazırlanan ortak metin Türkçe ve Fransızca olmak üzere iki dilden okundu.
Eylemde okunan metin aşağıdadır:

Aralık Katliamları Unutmadık, Direnişlerle Mücadele Sürüyor

Türkiye devleti egemenlerin hizmetinde kan üstünde kurulmuş ve ayakta tutulmaya çalışılan bir yönetimdir. Devlet ne zaman sistemin köleleştiren, çürüten, ezen uygulamaları kırılsa katliamlarla bundan kurtulmaya çalışır. Aralık ayı da bunun en bariz kanıtlarının yaşandığı bir aydır. 19 Aralık zindan katliamlarından Maraş’a ve Roboski’ye uzanan tarihsel kesitte devlet hep ölümle kitleleri bastırmaya çalışmıştır. 19 Aralık Türkiye için zindan katliamlarının en büyük saldırısıdır. Aynı anda tüm ülkedeki devrimci tutsakları hedef alan bu vahşette 30 tutsak katledildi.

F tipi diye bilinen tecrit tipi hücrelere geçişi kabul etmeyen özgür tutsakların ölüm orucu direnişi kırılmak istenmesiyle başlayan saldırı 122 şehitin anısıyla bugünlere geldi. Bugün zindanlarda tutsakların direnişi hala sürerken devletin tek tip elbise gibi adımları atma girişimleri karşısında direnişin gücünden duyulan korku var. Çünkü devletin tüm ordusunu yığdığı bu katliamdan özgür tutsaklar direnişin gücüyle çıktı.

Aleviler de her dönem devletin baskısına karşı direnmek zorunda kaldı. Maraş katliamı da sivil faşistler eliyle gerçekleştirilse de bizzat devletin kapalı kapıları ardında Alevi emekçilerin özgür düşüncelerine düşmanlık nedeniyle planlandı. Yüzlerce Alevi katledilirken evleri ve işyerleri tahrip edilerek bölgeden çıkmak zorunda bırakıldılar. Alevilerin kimliklerini özgürce söylemekten duyulan tahammülsüzlük 26 Aralık ’78’de açıkça görünen bu devlet kimliği aradan geçen yıllara rağmen aynı düşmanlığı koruyor. Bundan dolayı Maraş Katliamın’daki vahşeti anlatırken bize düşen buna karşı mücadeleyi yükseltmektir. Arada geçen yıllarda devletin katliamcı kimliği değişmediği gibi daha acımasız örneklerini de yarattı.

Devlet, Alevilere olduğu gibi Kürt halkına da baskıyla kimliğinden vazgeçirmeye çalıştığı için Roboski’de 34 kişi savaş uçaklarıyla katledildi. Devletin tavrı böyle bir katliamın ardından bölge halkına daha çok baskı oldu. Roboski köyünden neredeyse her evde bir kayıp varken köyün karşısında asker noktaları kurmak katliamı süreklileştirmektir. 19 Aralık’tan Ölüm Orucu direnişine, Maraş’tan Roboski’ye devletin binbir türlü saldırganlığı karşısında hep mücadele edenler oldu. Zindanlarda özgür tutsaklar hücrelere kapatıldı ama teslim alınamadı. Maraş’ta Aleviler göç etmek zorunda kaldı ama kimliklerinden ödün vermediler. Kürt halkı da nice evlatları gibi Roboski’de katledilenlere bağlılığını mücadeleyi sürdürerek gösteriyor. Biz Paris’teki Türkiyeliler olarak Aralık ayında toprağa düşen devrimcileri, Alevileri, Kürtleri unutmadık. Aradan geçen yıllar öfkemizi soğutmadı. Eşit, özgür bir dünyada herkesin ihtiyacına ve inancına göre yaşadığı günler gelene kadar geçmiş mücadelemize ışık tutacak.

ACTİT/TSP/ADHK/BİR-KAR/ODAK/PDD/PPHE/FEDA/CDK-F/ Avrupa Partizan/Özgür Gelecek

21 Aralık 2018/ Fransa”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.