Fransa’da salgın nedeniyle ertelenen yerel seçimlerin ikinci turu yapıldı

0
196

Fransa’da birinci turu 15 Mart’ta gerçekleştirilen yerel seçimlerin yaşanan salgın nedeniyle ertelenen ikinci turu yaklaşık üç aylık bir aradan sonra 28 Haziran’da yapıldı.

Yerel seçimlerin ikinci turunda, Macron’un kurucusu olduğu Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi’nin adayları Paris, Marsilya ve Lyon gibi büyük kentlerde seçimi kaybetti. Yeşiller oylarını artırarak çok sayıda büyük kentte belediye başkanlığını kazandı. Yeşiller Partisi (EELV), Lyon, Bordeaux, Strazburg, Poitiers, Besançon ve Marsilya’da seçimi kazandı.

İkinci turda 16,5 milyon seçmen yaklaşık 5 bin belediyenin yöneticilerini belirledi. İlk ve ikinci turda toplamda 34 bin 967 belediye başkanı ve yardımcıları seçildiler.

Seçimde sandığa gitmeyenlerin oranı tarihi rekorla yüzde 60 olarak açıklandı. Bu oran 2014’teki yerel seçimlerde yüzde 37,87 olarak gerçekleşmişti.

Başbakan Edouard Philippe, Le Havre’da girdiği yarışta yüzde 58,83 ile seçimi kazandı.

Paris’te Yeşiller’in desteklediği Sosyalist Parti’nin (PS) adayı mevcut Belediye Başkanı Anne Hidalgo, oyların yüzde 48,7’sini alarak yeniden belediye başkanı seçildi. Merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisinin (LR) adayı Rachida Dati, yüzde 33,8 ile ikinci sırada ve LREM’in adayı eski Sağlık Bakanı Agnes Buzyn yüzde 13,3 ile üçüncü sırada yer aldı.

Derneğimiz ASFA (Anadolu ve Fransa Dayanışma Derneği)’nın bulunduğu Villejuif yerelinde bizlerinde desteklediği ve dönem dönem ortak etkinliklerde buluştuğumuz Komünist Partisi adayı seçimi önde bitirerek, bir önceki seçimde kaybettikleri belediyeyi yeniden kazanmış oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.