Gazeteci Bekir Çoşkun hayatını kaybetti

0
76

Sözcü gazetesi yazarı ve gazeteci Bekir Coşkun bugün saat 20:30’da kaldırıldığı hastahanede hayatını kaybetti. Coşkun,  bir süredir kanser tedavisi görüyordu. 

Usta gazeteci Bekir Çoşkun, kaldırıldığı hastahanede yaşamını kaybetti. 75 yaşındaki gazeteci Bekir Coşkun’un uzun zamandır  kanser tedavisi görüyordu. 

Bekir Çoşkun kimdir?

1945 yılında Şanlıurfa’da dünyaya geldi.  Ankara’da Yüksek Gazetecilik Okulu’ndan mezun olduktan sonra 1974’te foto muhabiri olarak işe başladı. Daha sonra polis muhabirliği, parlamento muhabirliği yaptı. 1978’de Günaydın Gazetesi’ne geçti. Köşesinin adı Dokuzuncu Köy’dü. 1987’de Sabah Gazetesi’nde Onuncu Köy başlıklı köşesini yazmaya başladı. 1993’te Hürriyet Gazetesinde geçti.

Şu ana kadar yayımlanmış 4 adet kitabı bulunmaktadır: “Dövlet”, “Avukatımı İstiyorum”, “Pako’ya Mektuplar” ve “Ben Pako”. Köpeği Pako’nun adıyla kaleme aldığı yazılar yayımlanmıştır.

TRT’de yayımlanan “Pako’ya Mektuplar” adlı dizi başta BBC olmak üzere altı AB ülkesi televizyonu tarafından satın alınmıştır. Hayvansever kişiliğiyle de bilinen yazar; keman çalabilmektedir, bir doğa ve deniz tutkunudur. Yaz ayları Ayvalık’ın Cunda Adası’nda ikâmet etmektedir. 

Bekir Coşkun, 9 Eylül 2009 tarihi itibarıyla Hürriyet Gazetesi’de ayrılıp, 25 Eylül 2009 tarihi itibarıyla HaberTürk gazetesinde yazılarına başlamıştır. 

AKP iktidarının baskısıyla Coşkun’un işine 20 Eylül 2010 itibariyle de son verilmiştir. Bekir Coşkun, 3 Kasım 2010 tarihinden itibaren Cumhuriyet Gazetesinde Onuncu Köy köşesinde yazılarına devam etti.

Bir süre sonra Cumhuriyet’ten ayrılıp Sözcü’de yazmaya başlayan Çoşkun, bu dönemde kanser tedavisi görmeye başlamıştı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.