Gazetecilerin hakları gasp ediliyor: Basın kartı olmayana yıpranma hakkı yok!

0
226

Gazetecilerin yıpranma hakkını basın kartı sahibi olma şartına bağlayan kanun teklifi Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) kararına rağmen yasalaştı.

AYM kararına karşın yeni düzenleme Meclis Genel Kurulu’nda görüşüldü ve kabul edildi. Düzenlemeye göre, gazetecilerin yıpranma hakkından faydalanabilmeleri için, iş yeri tarafından Basın İş Kanunu kapsamında sigorta yaptırması ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan da basın kartı alması gerekiyor. 

2008 yılında çalışma koşullarının yıpratıcılığı nedeniyle toplam 5 yıllık erken emeklilik sağlayan yıpranma payı hakkı gazetecilerin ellerinden alınarak, yıpranma hakkı yalnızca basın kartı olan gazeteciler için geçerli olmaya başlamıştı.

Geçtiğimiz yıl Şubat ayında kanunun sadece basın kartı sahibi gazeteciler için uygulanmasının eşitsizliğe neden olduğunu belirten AYM düzenlemeyi iptal etmiş, yeni bir düzenleme yapması için 14 Kasım 2020’ye kadar da Meclis’e süre vermişti. Yeni bir düzenleme yapıldı ancak AKP’li vekiller AYM’nin iptal ettiği kararın bir benzerini genel kuruldan geçirdi. Böylece basın kartı taşımayan gazetecilerin yıpranma hakları ellerinden alınmış oldu. 

Bunun hak gaspı olduğunu belirten meslek örgütleri ise yasaya karşı çıkıyor.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Genel Sekreteri Sibel Güneş, halkın haber alma ve bilgilenme hakkının zorlaştırıldığını anlatarak, “İktidar ve muhalefete çağrıda bulunuyoruz. Basın kartı şartını kaldırın. Hem Basın İş Yasası hem de Genel İş Kanunu ile çalışanların gazetecilik yaptığını ispatlayan yıpranma hakkını sağlayın. Bu konu iktidara yakın olan ya da olmayan herkesi ilgilendiriyor.” dedi.

Kaynak: DW Türkçe

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.