Gözaltında Tutulan Gazeteci Aziz Oruç: “Dayanışmanıza ihtiyacım var.”

0
431

11 Aralık’ta Ağrı Doğubeyazıt’ta gözaltına alınan ve yandaş medya tarafından “terörist” olarak lanse edilen gazeteci Aziz Oruç, dört gündür Doğubeyazıt İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde tutuluyor.

HDP Doğrubeyazıt İlçe Eşbaşkanları Abdullah Ekelek ve belediyenin eski meclis üyesi Muhammet İkram Müftüoğlu ile birlikte gözaltına alınan gazeteci Oruç’un sorgulaması devam ederken, Ekelek ve Müftüoğlu “örgüte yardım ve yataklık” iddiasıyla tutuklandı.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, öğrencilik yıllarında hakkında açılan bir davada verilen hapis cezası nedeniyle iki yıl önce Federal Kürdistan Bölgesi’ne giden ve orada yaşayan Oruç, 11 Aralık’ta Ermenistan üzerinden Avrupa’ya gitmek isterken yakalandı.

Ermenistan sınır polisleri tarafından yapılan pasaport kontrolü sırasında ülkeye alınmayan Oruç, gazeteci olduğunu söylemesine rağmen bir odaya konulup, saatlerce dövüldü. Sonrasında İranlı yetkililere teslim edilerek, orada da 2 gün boyunca hücrede tutulup, işkence görmeye devam etti.

İranlı yetkililer sonrasında gazeteci Oruç’u Türk yetkililere teslim etmek yerine çıplak ayakla sınır hattında ölüme terk etti. Sınır hattında donmak üzere olan Oruç, telefonla yakınlarını arayarak yardım istedi ve gözaltına alındı.

4 gündür Doğubeyazıt İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan Oruç’un gördüğü işkencelere rağmen tedavi edilmediği belirtildi.

Aziz Oruç’un Türkiye’de yaşayan eşi Hülya Oruç, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda eşinin götürüldüğü Dr. Yaşar Er Yılmaz Doğubeyazıt Devlet Hastanesi’nde görevli doktorlarca tedavi edilmediğini duyurdu.

Öte yandan Gazeteci Aziz Oruç avukatları aracılığıyla gönderdiği mesajında destek talebinde bulunarak, “Bir gazeteci olarak yıllarca halkların sesi olmaya çalıştım. Günlerdir Ermenistan İran ve Türkiye’de ağır tecrit koşullarında tutuldum. Şimdi en çok sizin dayanışmanıza ihtiyacım var. Özgür yarınlarda görüşmek dileği ile…” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.