Grup Yorum’dan imza kampanyası

0
709

Grup Yorum, tutuklu bulunan üyelerinin taleplerinin karşılanması için başlattıkları imza kampanyasına dayanışma çağrısında bulundu.

Grup Yorum’un tutuklu bulunan üyeleri başlattıkları açlık grevini sürdürüyor. Burhaniye T Tipi Cezaevi’nde bulunan Bahar Kurt 151, Silivri 9 No’lu Cezaevi’nde bulunan İbrahim Gökçek 144, Barış Yüksel 144 ve Ali Arıcı 75 gündür, Gebze M Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde olan Helin Bölek ise 141 gündür açlık grevinde.

Dışarıda bulunan Grup Yorum üyeleri ise arkadaşlarının sesi olabilmek için 1 Kasım’da imza kampanyası başlattı. İmza vermek isteyenlerin Grup Yorum sosyal medya hesapları üzerinden kendilerine ulaşabileceğini belirten grup üyesi Seher Adıgüzel, aydınlara seslenerek imza kampanyasına destek verme çağrısında bulundu.

Okmeydanı’ndan bulunan İdil Kültür Merkezi’nin son 2 yılda 9 defa basıldığını kaydeden Grup Yorum üyeleri, tutsak arkadaşlarının serbest bırakılmalarını, konser yasaklarının kaldırılmasını istiyor.

Aydınlara yönelik bir imza kampanyası başlattıklarını belirten Seher Adıgüzel, “Aydının bugün ki görevi gerçeğin, baskı görenin, haklının yanında durmaktır. Bugün Grup Yorum’a yönelik baskılar aslında bütün sanat alanına yöneliktir. Çünkü bu baskılar Grup Yorum ile başlar ve devam eder. Cumhurbaşkanına hakaretten kaç tane sanatçı dava açıldığını görüyoruz. Aynı zamanda bunlara karşıda açlık grevindeyiz” dedi. “Grup Yorum’a sahip çıkmak özgürce sanat yapabilme hakkına sahip çıkmaktır” diyen Adıgüzel, “Bütün aydınlara, sanatçılara çağrımızdır, bu imza metninin altına, Grup Yorum’un taleplerinin kabul edilmesi için imza atalım. Grup Yorum’a sen olalım” diye konuştu.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı (MA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.