Haber/yorum: “Aşıya güvenip, tedbiri elden bırakmayalım”

0
186

Dünyada 3 ay önce başlayan aşılamalar bugüne kadar sorunsuz gitti. Aşılamanın ne denli güçlü ve uzun süreli koruma sağlayacağı ise belirsiz. 

İsveç’te aşılamadan sorumlu (Vaccinsamordnare) Richard Bergström, önümüzdeki yıl İsveçlilerin tatile çıkmaya başlayabileceğini ifade etti. İsveç’in yarı resmî televizyonu SVT( Sveriges Television) kanalında yayınlanan Aktuellt programına konuk olan immunolog Gunilla Karlsson Hedestam ise yaptığı açıklamayla Bergström’ü dengeledi. İminolog, korona önlemlerinin bir süre devam edeceğini; aşılamanın tekrar tekrar yapılmasının gerekebileceğini ve ayrıca insanların belli yerlerde yoğun bulunmalarının sınırlanacağını söyledi. Bu önlemler Türkiye ve hatta Fransa gibi sıkışık seyahat edilen ülkelerde ne derece geçerli olabileceği ise belirsiz.

Bununla birlikte, İsveç Hükümeti 10 Ocak’tan geçerli olmak üzere pandemi yasasını uygulamaya koymaya hazırlanıyor. Yasanın Eylül ayına kadar geçerli olacağı düşünülüyor.

Yine dün Dagens Nyheter (DN) gazetesinde yayınlanan haberde, Almanya’da ve Avrupa’da aşı yapılması yönünde baskıların artacağı belirtildi. Bir genetik profesörü, aşı yaptırmayı reddedenlerin yanlarında sürekli bir belge taşıması gerektiğini belirtmiş ve o yazı sosyal medyada gündem olmuştu.

İsveçli yetkililer kimsenin aşı olmaya zorlanmayacağını ifade ederken Avrupa’da vatandaşları aşı olmaya zorlayan bir eğilim geliştiği görülüyor. Mesela bir Avusturya uçak şirketi yolculardan aşı belgesi isteyecekmiş. İngiltere’de ise restorana, bara ve spor etkinliklerine kabul edileceklerden aşı belgesi isteneceği belirtildi.

Odak İsveç

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.