Hacettepe Üniversitesi’nin Bölüneceği İddiasına Ögrencilerden Tepki ve YÖK’ten Açıklama

0
873

Ankara’da bulunan Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’nün bölünerek 15 Temmuz Üniversitesi bünyesi altında toplanacağı iddialarına öğrencilerden açıklama geldi.

Sosyal medyada “#HacettepeyeDokunma” etiketiyle iddialara tepki gösteren Hacettepe Üniversitesi öğrencileri, yayımladıkları yazılı açıklama ile üniversitelerinin bütünlüklü yapısının bozulmasına izin vermeyeceklerini ifade etti.

Açıklamada, “Bilim ve eğitim üretiminde büyük görevleri olan üniversiteleri bölerek zayıflatacak bu uygulama üniversitemizin bütünlüğünü bozarak hükümetin kendi politikasını yaymasını kolaylaştıracağı gibi eğitimin niteliğini de düşürecektir. Aynı zamanda her iki kampüs içerisinde faaliyet yürüten toplulukların çalışma olanakları ortadan kalkacak, iki kampüs içerisindeki toplam akademik bilgiden öğrenciler faydalanamayacak, seçmeli ders seçimleri aksayacak ve bizleri zor durumda bırakacaktır.” denildi.

Öte yandan iddialara yanıt veren Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ise, Hacettepe Üniversitesinin bölüneceği ya da adının değiştirileceğine ilişkin herhangi bir çalışmalarının olmadığını belirtti.

Anadolu Ajansı’nın haberinde YÖK’ten yapıldığı ifade edilen açıklamada, “Yükseköğretim sisteminde önemli bir yere sahip Hacettepe Üniversitesinin bölüneceği ya da adının değiştirileceğine ilişkin iddiaları içeren haberlerin sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde paylaşıldığı, kurulumuzda bu kapsamda bir çalışma yapılmadığı gibi bu haberlere mesnet teşkil edebilecek başkaca herhangi bir girişim de bulunmamaktadır.” denildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.