Halka verecek parası olmadığından yurttaşlardan 10 TL toplayan AKP, Nisan’da müteahhitlere 1.2 milyar TL garanti ödemesi yapmış!

0
239

Koronavirüs salgını nedeniyle halktan 10 TL para toplamaya çalışan AKP, yalnızca Nisan ayında garanti verdiği müteahhitlere Hazine bütçesinden 1.2 milyar TL para aktardı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Nisan ayı merkezi yönetim bütçe gerçekleşmelerine ilişkin rakamları açıklandı. Açıklanan verilere göre, 2019 Ocak-Nisan döneminde 330 milyar 430 milyon lira olan giderler bu yılın aynı döneminde yüzde 19.2 artışla 393 milyar 773 milyon liraya çıktı. Yılın ilk dört ayı sonunda giderler için ayrılan 1 trilyon 95 milyar 461 milyon liralık ödeneğin yüzde 35.9’u harcandı.

Birgün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre AKP iktidarlarının en tartışmalı harcama kalemlerinden olan müteahhitlik giderleri ise tüm sıkıntılara karşın hız kesmedi. 

Ocak ayında 1.6 milyar TL, Şubat ayında 716 milyon TL, Mart’ta 2 miyar TL ödeme yapılan müteahhitlerin bütçeden Nisan ayında aldığı tutar 1.2 milyar TL oldu. Dört ayda müteahhitlere 5.6 milyar TL aktarıldı.

Yolcu ve araç garantili projeler için ödemelerin yapıldığı Karayolları Genel Müdürlüğü’ne de ödeme ayı olması dolayısıyla nisanda 2 milyar TL’lik yardım verildi. Dört ayın sonunda Karayolları Genel Müdürlüğü’ne yapılan Hazine yardımı 4.8 milyar TL’ye ulaştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.