Hapishanelerden İşkence Haberleri Gelmeye Devam Ediyor: İşkence Gören Tutsak Konuşma Yetisini Kaybetti

0
652

Hapishanelerden gelen hak ihlali ve işkence haberleri her geçen gün artıyor. Geçtiğimiz hafta da Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nde tutsaklara gardiyanlar tarafından işkence yapıldığı, işkence sonrası bir tutsağın konuşma yetisini yitirdiği belirtildi.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, 4 Ağustos’ta Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’ndeki 15 tutsağa, yan koğuştakilerle konuştukları gerekçesiyle gardiyanlar tarafından işkence yapıldı. Saldırı sırasında ağır darbe alan Medeni Kiye isimli tutsak bilincini kaybetti ancak hastaneye kaldırılmadı. Daha sonra da Kiye’nin konuşma yetisini kaybettiği belirtildi.

Ailenin verdiği bilgiye göre 2006 yılından beri hapishanede bulunan Medeni Kiye, Elazığ Hapishanesi’nde uzun süre tek başına hücrede tutulmuş, kalp krizi geçirdikten sonra ise diğer tutukluların bulunduğu hücreye götürülmüş. Kalp krizi sonrası vücudunun sol tarafı sürekli uyuşan Kiye’nin kardeşi Hatice Kiye, abisinin darp edildikten sonra konuşma yetisini kaybettiğini söyledi.

İşkenceyi duyduktan sonra Van Barosu komisyonuna başvurduklarını, İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi’ne de suç duyurusunda bulunduklarını dile getiren kardeş Hatice Kiye, “Geçtiğimiz Perşembe günü avukatlar abimle görüşme aldıklarında, hiçbir şekilde konuşamadığını ve yazarak iletişim kurduğunu anlattılar. Abimin konuşmama durumu, işkencenin boyutunu gözler önüne seriyor. Nasıl bir vahşettir ki elinizde olan bir tutsağı bu derece darp edebiliyorsunuz. Pazartesi günü cezaevini aradığımızda ‘Bununla ilgili size hiçbir şekilde bilgi veremeyiz, bizim yetkimiz dışında’ denildi. Perşembe telefon görüşmesi gününde aramasını bekledik. Normalde saat 11.00’de araması gerekiyordu. Aramayınca defalarca cezaevini aradım. Her seferinde ‘Problem yok arayacak sizi’ denildi. En son saat 16.00’da aradığımda ‘Yönlendiriyoruz’ dediler. Fakat daha sonra telefonu kapatıp hiç cevap da vermediler. Daha bir tutuklunun yakını bizi aradı. Medeni’nin konuşamadığından dolayı telefon görüşmesi yapamadığını söyledi.” dedi.

Abisinin sağlığından ve hayatından endişe ettiklerini söyleyen Kiye, işkencenin boyutunu da tam olarak bilmediklerini vurgulayarak, aile olarak olayın peşini bırakmayacaklarını ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.