HDP’den “darbe” uyarısı

0
340

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Günay Kubilay, parti Genel Merkezi’nde gerçekleşen haftalık olağan basın toplantısında gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulunurken “darbe” ihtimaline de vurgu yaptı. 

HDP’ye yöenlik polis operasyonlarına değinerek konuşmasına başlayan Kubilay, “Bugün Dersim, Kocaeli, Diyarbakır, Ankara, Muş ve Ağrı’da kapsamlı operasyonlar oldu.” dedi.

“Dün Van’da 17 kişi gözaltına alındı. Bugün de Dersim’de 10, Kocaeli’de 9, Diyarbakır’da en az 5, Ankara’da 5 kişi gözaltına alındı. Muş’ta 30’dan fazla ve Ağrı’da çok sayıda kişi olmak üzere toplam 85 arkadaşımızın gözaltına alınmış olduğunu öğrendik. Gözaltına alınanlar arasında ağırlıklı olarak il ve ilçe yöneticilerimizin yanı sıra gazeteciler, öğrenciler de yer alıyor.” diyen Kubilay, operasyonların gerekçesinin Öcalan’ın yakalanmasının yıldönümü sebebiyle olduğunu düşündüklerini belirtti ve iktidara “HDP’nin üzerinden şiddet dolu ellerinizi çekiniz, arkadaşlarımızı derhal serbest bırakınız.” çağrısında bulundu.

Darbe uyarısı

Konuşmasında dış politikadaki gelişmelere de dikkat çeken Kubilay, “Son bir haftada yine AKP-MHP iktidarının baş döndüren ve hesapsız diplomatik savrulmalarına tanıklık ettik. Özelde İdlib, genelde Suriye ve Libya üzerinden yapılan pazarlıkların tam olarak hangi ilkeler ve hedefler doğrultusunda yapıldığını eminiz ki Erdoğan ve çevresindeki 3-5 kişi dışında kimse bilmiyor. Rusya’dan NATO’ya doğru yaşanan hızlı eksen kaymasını izah etmeleri mümkün değil. Çünkü neresinden tutarsanız tutun dökülen bir dış politika söz konusu.” dedi.

Türkiye’nin kaotik bir süreçten geçtiğini vurgulayarak, “darbe” uyarısında bulunan Kubilay sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu dönemde, başta Suriye olmak üzere iktidarın ‘serseri mayın’ gibi oradan oraya sürüklendiği bir momentte bir darbe mekaniğinin güçlenmekte olduğunun ve harekete geçme ihtimalinin giderek güçlenmekte olduğunun altını çizmek istiyoruz. İktidarı ülkede de bölgede de barışçıl politikalara dönmeye çağrısı yapıyoruz. Daha büyük acıların yaşanmasına, daha fazla kan gözyaşı dökülmesine, daha fazla kaynağın silah tüccarlarına akıtılmasına yol açan yayılmacı ve sömürgeci saldırgan politikalara son veriniz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.