HDP’li Vekillere Dokunulmazlık Hakkı! Polis Ablukası

0
423

HDP İstanbul İl Örgütü’nün yarın yapılacak kongresi öncesi partililerin İstiklal Caddesi’nde bildiri dağıtımına polis müdahale etti.

Aralarında HDP milletvekilleri Garo Paylan, İmam Taşçıer, Zeynel Özen, Erol Katırcıoğlu ve Ali Kenanoğlu’nun da bulunduğu partililer, İHD İstanbul Şubesi önünden İstiklal Caddesi’ne çıkmak istedi.

Ancak cadde girişinde HDP’lilerin önü, polisler tarafından kesilerek, kitlesel şekilde bildiri dağıtımına izin verilmeyeceği, sadece milletvekillerinin bildiri dağıtabileceği bildirildi.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, engellemeye rağmen bildiri dağıtmak isteyen milletvekilleri ve partililerin önünü caddeye çıkmalarından kısa bir süre sonra yeniden polislerce kesildi. Kalkanları ile vekillerin etrafını saran polisler, “Biz size sadece bildiri dağıtacaksınız dedik. Siz insanlara çağrı yapıyorsunuz.” diyerek bildiri dağıtımına izin verilmeyeceği söyledi.

Polisler, partililer ile milletvekillerini zorla ayırarak, partililere dağılmamaları durumunda müdahale edileceği tehdidinde bulunurken, HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen’in tüm diyalog girişimlerine rağmen kitleyi alandan uzaklaştırdı. Polis kordonu ile cadde boyunca yürümeye devam eden milletvekilleri, yurttaşlara bildiri dağıtıp kongreye katılım çağrısında bulundu.

Polis kalkanları arasında Tünel’e kadar yürüyen vekiller, geri dönerek bir tur daha yürüdü. Daha sonra HDP İstanbul İl Örgütü binasına geçmek isteyen vekiller, parti binasına yine polis ablukasında gitmek zorunda kaldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.