“Hiç bir şey eskisi gibi olmamalı” diyen Ayhan Bilgen istifa etti

0
229

Gözaltından mesaj yollayan Ayhan Bilgen Kars Belediye Başkanlığı’ndan istifa ettiğini açıkladı. “Bu yaştan sonra demokrasicilik oynayacak değilim” diyen Ayhan Bilgen Kars Belediye Meclisi’nin toparlanarak yeni bir başkan seçebileceğini ve bir kadın başkanın seçilmesini işaret etti.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde HDP’den belediye başkanı seçilen Ayhan Bilgen İslamcı hareketten geliyor. Bilgen Mayıs 2006′da yapılan MAZLUMDER Genel Kurulu’nda Genel Başkan seçildi. Siyasi mücadelesine HDP’de devam eden Ayhan Bilgen Haziran 2014’te HDP İkinci Olağan Kongresi’yle Eş Genel Başkan yardımcılığına geldi. 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde HDP’den 25. ve 26. Dönem Kars Milletvekili seçildi. 2015 Ağustos ayında HDP’nin ilk parti sözcüsü oldu. Belediye Başkanı seçilene kadar HDP sözcülüğü görevine devam etti. Aynı zamanda TBMM 26. Dönem TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Kâtip Üyesi olarak görev yaptı.

2000’li yıllarda haftalık Yeni Dönem gazetesinde köşe yazarlığı yapan Ayhan Bilgen köşe yazarlığını sonraki yollarda Ülkede Özgür Gündem gazetesinde sürdürdü. 2017 yılında hapis yatarken Gereği Düşünüldü Açık Mektup (2017) adlı kitabı yazdı. 2018 yılında ise Ya Adanmış Siyaset Ya Toplumsal Felaket isimli kitabı yayınlandı.

Hapishaneden yayınlanan kitabının arka kapağında şu sözler yazılıdır:

“İçeri ne demek? Neresi içeri, neresi dışarı? Kim içerde, kim dışarda? Artık her şey birbirine karışmış durumda. Tam da ‘Valla sen neden oradasın?’ diye sorulduğu gibi bir olağanlaşmış olağanüstü hali yaşıyoruz. Bu nedenle bulunduğum mekanı değil, düşünce itibariyle durduğum yeri tarif etmeye çalışacağım.
Mevlana’nın en sevdiğim sözlerinden biri; ‘bir ayağınız pergel gibi sabitken, diğer ayağınızla dünyaya uzanmalısınız’dır. Bir hadiste ‘İki günü birbirine denk olan bizden değildir’ dendiği rivayet edilir. Dünyayı değiştirme iddiasını yaşama sebebi olarak görenlerin önce kendilerini değiştirme cesareti göstermesi gerekir. ‘Kınayıcıların kınamasından korkmadan’ der Kur’an. Bu aslında varacağımız menzilden çok yolu, yolculuğu sevmektir. Ben de derdimi seviyorum. O güzel halk türküsünde çok güzel dillendirdiği gibi: ‘Sermayem derdimdir, servetim ahım.”

Hatırlanacağı gibi Kars’ta 23 Nisan 2019 kutlamaları sırasında Özgür Nuhut isimli bir general HDP’li Belediye Başkanı Ayhan Gürel’in elini sıkmamıştı. Odak Dergisi yazarı Hamza Yalçın bu tutumu tartışan yazısında Kılıçdaroğlu ve HDP’ye karşı yapılan saldırıları birlikte ele alıyor ve ordu üzerinde yoğunlaşıyordu: “Kars halkının seçtiği HDP’li başkanı ayırıp onun elini sıkmayan general kardeşim, merak ettim: Gülen Cemaati herkesin gözleri önünde orduyu ele geçirirken ne yaptın? AKP iktidarı Gülen Cemaati ile el ele vererek mevcut cumhuriyeti yıkıp yerine bugünkü rejimi kurarken sen neredeydin ve ne yaptın?” diye başlayan sorular sorduktan sonra yazısını “Öyle görünüyor ki Çubuk’ta Kılıçdaroğlu’na yumruk atan adama nasıl görev verildiyse sana da o görev verildi. Karşı koyamazdın. Emir kulusun. Hele ki terfi etmen lazım. Yoksa sen de biliyor olmalısın ki, o törende eli sıkılmayı haketmesinden en son kuşkulanılacak insanın elini sıkmadın.” sözleriyle tamamlıyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.