İBB, Kanal İstanbul’a karşı bir dava daha açtı

0
226

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, AKP tarafından ısrarla yapılmak istenen Kanal İstanbul projesine karşı ‘ÇED Olumlu’ raporunun ardından bu sefer de Çevre Planı Değişikliği’ni Yargıtay’a taşıdı.

İBB, uzmanların “yıkım projesi” olarak ifadelendirdiği Kanal İstanbul projesinin Çevre Düzeni Planı Değişikliği’ni Yargıtay’a götürdü. Değişikliğin yürütmesinin durdurulması ve iptal edilmesini isteyen İBB avukatları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aleyhine İstanbul 2. İdare Mahkemesi’nde dava açtı

Dava dilekçesinde hukuki gerekçe şöyle açıklandı: “Davaya konu plan değişikliği işlemi açıkça hukuka aykırıdır. Davaya konu plan değişikliği işlemi uygulandığı takdirde İstanbul ve ülkemiz için telafisi güç ve imkansız zararların doğumuna yol açacaktır.”

Yürütmenin durdurulması ve iptaline ilişkin gerekçeler ise şöyle ifade edildi:

“Plan, doğal çevreyi değiştirerek olumsuz etkileyecek, çevre ve tüm canlıların sağlığını bozacak, sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı ihlal edilecektir. Yetkinin, kanunun belirttiği amaçla kullanılmadığı görülmektedir. Yeni yapılaşmalar, şehrin ekolojik koridoruna, su ve göl havzalarına, tarım ve orman alanlarına, kültürel varlıklarına, çevresine ve demografik yapısına geri dönüşü olmayan büyük zararlar verecektir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.