İktidarın kolladığı Cengiz Holding ya halka sövmekte ya da doğayı katletmekte!

0
81

Çanakkale’deki Cengiz Holding’in Halilağa Bakır Madeni Projesi’yle ilgili Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci yarın başlıyor. Projenin yakınındaki Hacıbekirler Köyü’nde saat 11.00’de ‘halkın katılımı toplantısı’ yapılacak. KazDağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği yaptığı açıklamada, maden projesinin yapılacağı bölgenin ormanlık alan olduğunu ve burada ağaçların kesileceğini belirtti.

Cengiz Holding, 2019 yılında Liberty Gold ve Teck Madencilik’ten Halilağa maden ocağını 55 milyon dolara satın aldı ve işletmesini Truva Bakır Maden İşletmeleri A.Ş.’ye verdi.

ANKA’ya maden projesiyle ilgili açıklama yapan Av. İsmail Hakkı Atav, Alamos Gold şirketinin Kazdağları’nda 6 bin 130 dönümlük alanda 350 ağaç kestiğini hatırlatarak, kapasitesinin arttırılması ile, yaklaşık 3, 5 milyon civarında ağaç kesileceğini belirtti.

Atav, “Ormansızlaşma, doğaya müdahale koronavirüs popülasyonunu en az 2.5 kat arttırıyor. İnsanlara bulaşma riskini en az yüzde 70 arttırıyor. Bir yandan koronavirüs salgınlarının sebebi termik santraller, madencilik faaliyetleri, endüstriyel tarımken, diğer yandan madencilik faaliyetleri salgını arttırıyor. 2012 yılında Çin’de şirket terk edilmiş bakır madenini temizlemesi için 6 çalışanını gönderiyor. Madeni temizlerken çalışanların 6’sı hastalanıyor, 3’ü ölüyor. Bu insanların vücudunda koronavirüsün başka bir çeşidi tespit ediliyor. Bilim insanların bazıları koronavirüsün bu işçilerin ölümüne yol açan virüsün dönüşmüş hali olabileceğini söylüyorlar” dedi.

Basından beri, projenin çevreye zarar vereceğine dikkat çeken KazDağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, koronavirüs salgını nedeniyle toplantının ertelenmesini istedi ancak Çanakkale Valiliği ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, bu talebe henüz bir yanıt vermedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.