Irak’ta Öğrenciler de Sokaklara Çıktı “Rejim düşene kadar okul yok.”

0
551

Irak’ta başta başkent Bağdat olmak üzere çok sayıda şehirde öğrenciler de gösterilere katılmak için sokaklara çıktı.

Öğrenciler başkent Bağdat, Basra ve Nasıriye şehirlerinde, “Rejim düşene kadar okul yok.” sloganı ile sokaklara çıkarak dersleri boykot etti. Yetkililerin ağır yaptırım uygulanacağına yönelik açıklamasına rağmen öğrenciler alanları terk etmiyor.

Bağdat’ın 200 kilometre güneyindeki Diwaniye’de kamu ve özel üniversite öğrencileri ile öğretmenler rejimin düşmesi için iki günlük oturma eylemi başlattıklarını duyurdu.

Bağdat’ın 150 kilometre güneyinde yer alan Kut kentinde de öğrenciler memurlarla birlikte yürürken, resmi kurumların çoğu kapalı kaldı.

Ne Olmuştu?

Irak’ta işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmetinin yetersizliğine karşı 1 Ekim’de başlatılan ve kısa sürede hükümet karşıtı gösterilere dönen protestolar tüm ülkeye yayılmıştı.

Protestoların yayılması üzerine Başbakan Adıl Abdulmehdi başkanlığında toplanan hükümet, işsizlere üç ay maaş, çiftçilerin borçlarını erteleme, hizmet sorununu giderme ve yolsuzlukla etkili bir şekilde mücadele gibi bir dizi karar almıştı.

Göstericiler hükümetin aldığı kararları uygulaması için 25 Ekim’e kadar süre tanımış, sözlerin tutulmaması üzerine halk yeniden sokaklara çıkmıştı.

Eylemlerde resmi rakamlara göre 157 kişi hayatını kaybederken, binden fazla kişinin de güvenlik güçlerinin saldırısı sonucu yaralandığı belirtiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.