İranlı eski güzellik kraliçesi görüşleri yüzünden havalimanında yaşıyor

0
532

İranlı eski güzellik kraliçesi, muhalif görüşleri nedeniyle İnterpol’ün çıkarttığı kırmızı bülten yüzünden dört haftadır Filipinler’de bir havalimanında yaşıyor. Bahareh Zare Bahari, Filipinler’den sığınma talebinde bulundu.

İranlı eski güzellik kraliçesi Bahareh Zare Bahari, dört haftadır Filipinler’in başkenti Manila’da havalimanında yaşıyor. Hakkında İran’da rejim karşıtı ve kadın haklarıyla ilgili görüşleri yüzünden arama emri ve çıkartılan ve İnterpol’den kırmızı bültenle aranan Bahari, sınır dışı edilip Tahran’a gönderilmekten korkuyor.

The Guardian’a konuşan Bahari, durumu ile ilgili “Stres nedeniyle saçlarım dökülmeye başladı. Burada mahremiyetim yok, oda yok, kapı yok, kıyafetlerimi değiştirmek istediğimde sürekli tedirgin oluyorum” bilgisini verdi.

Bahari, “Buradaki tüm duvarlar beyaz, yatak beyaz, her şey beyaz… sürekli ışık var. Saatin kaç olduğunu anlamak için telefonuma baktığımda akşam yediyi mi sabah yediyi mi gösterdiğini anlayamıyorum. Zaman algımı kaybediyorum, bazen de aklımı kaybediyorum” ifadelerinde bulundu.

Zare Bahari, “Tahran’ın iademi istemesinin asıl sebebi, rejimin siyasi aktivistlere ve kadınlara karşı olmasıdır. Beni susturmaya ve İran’daki kadınları korkutarak sessizleştirmeye çalışıyorlar. İran’ın kadınları temel özgürlük hakkı tanımayan bu rejimden bıktı. Sokağa çıktıklarında şeriat polisleri onları polis merkezine götürüp ‘Niye böyle giyindin?’ gibi sorular soruyor. Hapishanede gibiyiz” dedi.

Bahari, Filipinler’in başkenti Manila’da düzenlenen 2018 Miss Intercontinental güzellik yarışmasında podyuma, İran Şahı Rıza Pehlevi’nin oğlunun posteriyle çıkmış, ülkesindeki kadın haklarını ve İslam hukukunu eleştirmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.