Irkçılık karşıtı eylemi, polis ve mahkeme yasakladı

0
973

İsveç’in Halmstad şehrinde Büyük Meydan’da (Stora Torg) 13 Haziran Cumartesi günü saat 14:30’da gerçekleştirmeyi planladığımız eyleme, polis izin vermedi. Karar günü, polisin kararını elektronik postadan alır almaz, idari mahkemeye yaptığımız itiraz da bir gün sonra, yani bugün, reddedildi. Yetkililer ve mahkeme, gerekçe olarak eyleme katılacak sayıyı 50’nin altında tutmamızın olanaksız olduğunu bildirdiler.

Ancak eylemin yapılacağı şehrin ait olduğu Halland Bölgesi Radyosu (Sveriges radio Halland) ve bölgenin en çok okunan gazetesi (Hallandsposten) çalışmamıza yakın ilgi gösterdi ve yer verdi. Radyo bizimle aynı gün iki kez görüştü ve olayı iki kez haber yaptı. Önce kararı veren mahkemenin yetkilisiyle görüştüler daha sonra da bize söz verdiler. 

Eylemi sosyal medyadan hiç ilan etmediğimiz halde genç insanlar bize ulaşarak gelmek istediklerini belirttiler. Radyoyla da aynı amaçla ilişki kurulmuş olduğunu öğrendik. 

Siyahların tüm dünyada ezilmesine ve onlarla dayanışma gereğine şekilde dikkat çekebildik. Koronaya karşı etkili mücadele isteniyorsa sağlık sistemine yatırım yapılmasını, sağlık harcamalarının kıstılanmasına da son verilmesini dile getirdik. Bölgemizdeki ilerici güçlerle ilişkilerimizi biraz geliştirdik. Sonuçta eylem yapmış kadar ve hatta belki daha çok kazanım elde ettik.

Eylem için katıldığımız bölge radyo programına buradan ulaşabilirsiniz.

İkinci kez katıldığımız radyo programa ise buradan ulaşabilirsiniz.

Bölge gazetesinde konuyla ilgili verdiğimiz röportaja da buradan ulaşabilirsiniz.

ODAK/ İsveç

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.