İskandinavya’da korona çatlağı

0
235

İsveç televizyonunun verdiği habere göre bir kısım Danimarka partileri dün akşamki bir televizyon programında Danimarka’nın sınırlarının İsveç’e değil de Norveç ve Almanya’ya açılmasının uygun olacağını söylediler. İsveçlilerin bu ifadelerinden çok rahatsız olduğu görülürken yetkililerin Danimarka yetkilileriyle temas kuracağı tahmin ediliyor.

Bilindiği gibi İsveç ile Danimarka hem AB ülkesi hem de aralarında özel İskandinavya birliği içindeler. Norveç, Finlandiya ve İzlanda da bu birliğe dahil. Ayrıca İsveç ile Danimarka birbirine Öresund Köprüsü ile bağlı. Güneyde yaşayan İsveçliler genellikle trenle köprüyü geçip Danimarka girişindeki ilk havalimanı olan Kopenhag- Kastrup adlı büyük havalimanından uluslarası seyahat yapıyorlar. Aynı zamanda çok sayıda İsveçli Danimarka’da, Danimarkalı da İsveç’te çalışıyor, günübirlik gidip geliyorlar. Bir kısım İsveç Malmö esnafı Danimarka Kopenhag’dan gelenlerin alışveriş yapmalarına bağımlı oldukları için sınırların kapanmasından dolayı işleri zorlaşmış. Ayrıca İsveçlilerin bir kısmı yazın Kopenhag’daki yazlıklarında yaşamaya alışmış durumdalar.

Diğer yandan Baltık ülkeleri Estonya, Letonya ve Litvanya ise sınırlarını birbirine açarak AB içinde sadece kendi aralarında seyahat özgürlüğü bölgesi yarattılar.

Danimarka sınırı İsveç’ten giden turistlere açık değilken Öresund Treni Malmö-Kopenhag seferlerine devam ediyor. İsveç’liler Danimarka’daki işlerine gidip sonra İsveç’e geri dönüyorlar. Malmö tren istasyonunda Danışma kulübesindeki görevlilere soruyoruz:

ODAK: İsveçliler buradan Danimarka’ya girişlerinde korona muayenesinden geçiyorlar mı?

Görevli: Hayır. Eğer Danimarka’da işin olduğunu kanıtlıyorsan oraya girmene engel yok.

ODAK: Ama İsveçtekilerin koronalı olduklarını söylemişler televizyonda. Nasıl muayenesiz bırakıyorlar o zaman? Koronalıysa bulaştırmaz mı?

Görevli: (Görevliler haberi biliyor ve ayrımcılığa çok içerlermiş görünüyorlar) Onlara sormak lazım. Bırakıyorlar. Sorun yok. (Eliyle para işareti yapıyor) Para meselesi. Norveç ve Almanya’ya sözleri yok ama!

Hatırlanacağı gibi koronayla mücadelede Norveç ve Danimarka hükümetleri birbirine yakın strateji izlerken İsveç farklı yol izledi. İskandinavya ülkeleri arasında Norveç ile İsveç’in dilleri birbirine daha yakın olduğu halde Norveç’in genelde Danimarka ile daha yakın davrandığı görülmektedir.

Kaynak: SVT Play Morgonstudion

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.