İspanya, seçimlerde Türkiye ile yarışıyor: 4 yılda 4’ncü seçim yapılıyor

0
357

İspanya’da 37 milyon seçmen bugün sandıklara gidiyor. Ülkede son dört yılda dördüncü seçim oluyor.

İspanya’da bugün genel seçimler yapılıyor. Ülkede son genel seçimler geçen Nisan’da yapılmış, seçime katılım oranı yüzde 72 olmuştu. Bugün yapılan erken genel seçimlere katılım oranının, Nisan seçimlerinin altında kalması bekleniyor. Seçimlere mektupla katılım oranında da büyük artış olduğu belirtiliyor.

Anketlere göre, yapılacak erken genel seçimler de siyasi istikrarın sağlamasına yetmeyecek. İspanya Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) lideri Başbakan Pedro Sanchez’in yine seçimlerden galip çıkması bekleniyor. Ancak 350 sandalyede 176’sını kazanarak çoğunluğu elde etmesi de mümkün gözükmüyor. Başbakan Sanchez diğer sol partilerle yapılacak bir koalisyona sıcak bakmıyor. 

Geçen seçimlerde büyük oranda oy kaybetse de seçimlerden birinci parti olarak çıkan Halk Partisi’nin (PP) bu seçimlerin de kazananı olması bekleniyor. Diktatör Francisco Franco’nun mirasçısı olarak görülen aşırı sağcı Vox Partisi’nin alacağı sonuç ise merakla bekleniyor. Anketlere göre partinin yüzde 12 ila 14 oranında oy olarak seçimlerden üçüncü parti olarak çıkması mümkün. Vox Partisi nisanda yapılan seçimlerde yaklaşık yüzde 10 oy alarak ilk kez parlamentoya girmeyi başarmıştı.

Uzmanlar Katalonya’da devam eden bağımsızlık yanlısı protestoların seçimler üzerinde etkili olabileceğine dikkat çekiyor. Muhafazakarlar Sanchez’i Katalanlara gereken yanıtı vermediği gerekçesiyle eleştiriyor. Seçim günü olası gerginliklerin önüne geçmek için yaklaşık 8 bini yerel, 4 bin 500’ü ulusal güvenlik güçlerine ait polis memuru ve sivil görevli güvenliği sağlamak için görevlendirildi.

İspanya’da oy verme işlemi TSİ 22.00’ye, Kanarya Adalarında ise TSİ 23.00’e kadar devam edecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.