İsrail basını: ‘AKP’nin Suriye’deki faaliyetleri İsrail ile uyuşuyor, acaba İsrail-Türkiye arasında aşk mı gelişiyor?’

0
175

İngilizce yayın yapan İsrail menşeili Jeruselam Post adlı sitede çıkan yazıda AKP’nin Suriye’deki politikalarının İsrail ile oldukça uyuştuğun belirtilerek, “İsrail-Türkiye arasında aşk ilişkisi mi gelişiyor?” ifadelerine yer verildi.

İsrail merkezli yayın yapan Jerusalem Post (JP), “İsrail-Türkiye arasında Hizbullah üzerinden aşk ilişkisi mi gelişiyor?” başlıklı yazıda İsrail ve Türkiye arasındaki ilişkilerin Mavi Marmara’da 10 kişinin öldürülmesinin ardından zarar görmesinden on yıl sonra, iki “eski müttefik”in, ortak çıkarlar konusunda bir kez daha yakınlaştığını yazdı. İsrail merkezli yayının askeri muhabiri Anna Ahronheim’in yazdığı yazıda Türkiye’nin, 1949’da İsrail’i tanıyan ilk Müslüman ülke olduğu ve iki ülkenin, o yıldan beri birçok ortak bölgesel çıkarları olan yakın müttefikler olduğunu söyledi.

JP’de çıkan yazıda İsrail komandoları tarafından 10 Türkiye vatandaşının 2010 Mavi Marmara olayı sırasında öldürülmesi üzerine iki ülkenin ilişkilerinin kötüleştiği, ancak altı yıl sonra Türkiye ve İsrail’in bağlarını normalleştirdi ve ilgili başkentlere büyükelçiler gönderdini, ancak ABD 2018’de büyükelçiliğini Kudüs’e taşıdıktan sonra bağların tekrar “soğuduğu” hatırlatıldı.

‘Hiçbir Şey Uzun Süre Aynı Kalmaz’

Ancak, Ortadoğu’da “hiçbir şey uzun süre aynı kalmayacağını” yazan JPiki yıl sonra, hem Türkiye hem de İsrail’in Suriye’de ortak bir düşmanla karşı karşıya olduğunu yazarak bir İsrailli yetkilinin Middle East Eye’a verdiği şu demeci aktardı:

Hizbullah olarak bilinen aynı İran vekili, Türkiye’nin İdlib’deki askerlerine meydan okuyor ve Güney Suriye’de bizim askerlerimize meydan okuyor. Bu, enerjinin yanı sıra ortak bir ilgi konusu”

JP her iki ülkenin de ortak bir düşmanı yok etme fırsatı uğruna, Hizbullah’ın zayıflıklarını birbirinden öğrenmek için “perde arkasında” çalışabileceğini söyledi.

Kaynak: Sol Haber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.