İstanbul Boğazı’nı da “Tek Adam” Yönetecek

0
399

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan İstanbul Boğazı’nın da “tek” yetkilisi olmak için adım attı.

İstanbul Boğazı ile ilgili planlama, izin ve denetim yetkileri İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)’nden alınarak AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Erdoğan’ın oluşturulacağı kurullara devrediliyor.

BirGün’de yer alan habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Boğaziçi Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasını öngören 28 maddelik kanun teklifi taslağı hazırladı. Tasarı dikkat çeken düzenlemeler içeriyor.

Tasarıya göre Boğaziçi alanında yerleşme ve yapılaşmanın planlanması, koordinasyonu, imar uygulamalarının yapılması ve denetlenmesi, yerel yönetimin de temsil edildiği Boğaziçi İmar Yüksek Koordinasyon Kurulu, Boğaziçi İmar İdare Heyeti ve Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nden alınarak yeni kurulacak Boğaziçi Başkanlığı’na devredilecek.

İmar planında yeşil alan belirleme yetkisi belediyeden alınarak Boğaziçi Başkanlığı’na bırakılacak.

İBB’ye ait olan bölgedeki yapıların denetimi yetkisi de Boğaziçi Başkanlığı ile ilçe belediyelerine bırakılacak.

Boğaziçi Başkanlığı, Boğaz’daki uygulamaların gerçekleştirilmesi ve denetimi konusunda tam yetkili olacak, başkan ve üyelerini Cumhurbaşkanı atayacak.

İBB’ye bağlı Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nün yetkileri ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devredilecek.

Tasarıyla birlikte Boğaziçi’nde bekçi kulübesi, büfe, çay ocağı ile sınırlı olan yapılaşma izni genişletilerek kafeterya, açık sosyal, kültürel ve spor tesisleri de eklenecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.