İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden Ensar, TÜRGEV ve TÜGVA’ya Giden “Yardımlar” Kesildi

0
531

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile “şaibeli” vakıfların protokollerinin feshedildiği bildirildi. Anlaşmaların feshedildiği vakıflardan TÜRGEV ve TÜGVA’nın yönetiminde AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın çocukları bulunuyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla; Ensar, TÜRGEV ve TÜGVA gibi AKP ve Saray’a yakınlığıyla bilinen vakıflarla belediye arasında yapılan protokoller feshedildi.

Konuyla ilgili belediyeden yapılan açıklamada söz konusu vakıflara İBB bütçesinden toplam 357 milyon 453 bin 972 lira harcandığı vurgulandı.

İBB’den vakıflarla ilgili yapılan açıklama şöyle:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bazı vakıf ve derneklerle olan işbirlikleri, kamuoyunda tartışma konusu olmuştur. İBB Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla bir süre önce bu dernek ve vakıfların İBB ile olan çalışmaları üzerine inceleme başlatılmış ve incelemeler derinlemesine devam etmektedir. İncelemeler sırasında çok sayıda vakıfla, protokoller kapsamında veya şifahi görüşmeler yoluyla, yurt inşaatları, bina kiralama, bakım-onarım tadilatı, ulaşım-yeme-içme, proje, diğer yardımlar ve tefrişat gibi kalemlerde maddi işbirlikleri tespit edilmiştir. İlk incelemenin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi, aralarında Ensar Vakfı, TÜRGEV, Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı, TÜGVA, Daru’l Fünun İlahiyat Vakfı, Hoca Ahmet Yesevi Vakfı bulunan vakıflarla arasındaki protokolü fesh etme kararı almış ve protokolleri iptal etmiştir.”

Gün içinde basına açıklamalarda bulunan İmamoğlu ise vakıflarla ilgili şunları söyledi:

“Daha işin başındayız. Şu an itibariyle iptal ettiğimiz vakıflara aktarılmış, verilmiş kaynaklar adına söylüyorum. İptal edilmiş tam 357 milyon liralık sürece nokta koymuş durumdayız. Bunun içinde sadece bir vakfa yemek desteğinin 56 milyon liralık bölümü var. İnanılmaz. Bu milletin parasını nereye harcıyorsunuz? Bir bina yapılıyor, vakfa yapılmak üzere maliyeti 165 milyon lira. Artık o bina İstanbulluya ait. Bu daha başlangıç.”CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.