İstanbul Havalimanı’nda İşçiler İş Bıraktı

0
520

31 Ekim günü İstanbul Havalimanı’nda asansör boşluğuna düşerek hayatını kaybeden 18 yaşındaki işçi Mehmet Aydın’ın ölümünün ardından yaklaşık 300 işçi, gerekli önlemler alınana kadar çalışmayacaklarını söyleyerek iş bıraktı.

İşçiler şantiyede fazla mesaiyle çalıştıklarını, yürüyüş yollarında aydınlatma ve ışık olmadığını ve cep telefonu ışığıyla yürümek zorunda kaldıklarını belirtiyor. Gerekli önlemler alınmazsa iş başı yapmayacaklarını söyleyen işçiler, “Bu havada bile kötü koşullarda çalıştırılıyoruz. Hava çok soğuk ve taşeron firma da ana firma da bir mont bile dağıtamadı” diyor.

İstanbul Havalimanında DHL kargo firmasının alt yüklenici firması Berko inşaatta havalandırmacı olarak çalışan 18 yaşındaki Mehmet Aydın, 31 Ekim’de asansörün şaft boşluğuna düşerek yaşamını yitirmişti.

Mehmet Aydın’ın ölümüne ilişkin taşeron firma sorumlularına kamu davası açıldı ancak bu kişiler denetimli serbestlik kararı ile serbest bırakıldı.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin eylül ayı iş cinayetleri raporuna göre bir aylık süreçte yaşanan iş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçilerin sayısı en az 145. Rapora göre iş cinayetlerinde yaşamını yitirenlerin 122’si ücretli, 23’ü tarım emekçisi ve esnaflardan oluşuyor.

İSİG, 2019 yılının ilk dokuz ayında iş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçi sayısının ise en az bin 320 olduğunu belirlemişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.