İşte AKP zihniyeti: Ermeni ve Süryani mezarlığına ‘Millet Bahçesi’ adı altında düğün salonu yaptılar

0
367

Mardin’in Dargeçit ilçesinde, Süryani ve Ermenilere ait mezarların üstüne AKP’li belediye tarafından ‘Millet Bahçesi’ adı altında park ve düğün salonu yapıldı.

Dargeçit Belediyesi ile Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) ortaklığında, “Saray Mahallesi Rekreasyon Projesi” olarak yapılan park ve düğün salonu Mart 2016’da belediyeye atanan kayyum tarafından başlatılmıştı. 31 Mart yerel seçimlerinde belediyenin AK Parti’de kalmasının ardından proje sürdürüldü.

Mahalle halkı, projenin yapıldığı alanın Süryani ve Ermenilere ait mezarlar olduğunu dile getirdi. Mezarlardan kaynaklı bölgenin adı “Tirbik” olduğunu ifade eden mahalleli, proje başlandığında defalarca yetkilileri uyardıklarını ve bunun görmezden gelindiğini vurguladı. Yıkılan mezarların molozlarla birlikte taşındığını belirten mahalleli, park ve düğün salonun yapılmasını kınadı.
Mahallilerden Süryani yurttaş Abdülmesih Ergün, bugün “Millet Bahçesi” inşa edilen alanda mezarları olduğunu kaydetti. Kazılar sırasında bir çocuğa ait mezar kapağını kendi elleriyle temizlediğini anlatan Ergün, taşta haç işareti olduğunu söyledi.

İlçeye bağlı Tirbik ve Saray mahalleleri arasında yapılan ve 1 milyon 270 bin TL ihale bedeli olan park ve düğün salonu, önümüzdeki günlerde açılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.