İşte ülkenin başına “Ekonomi Bakanı” diye getirilen Albayrak’ın doktora hikayesi, neler dönmüş neler!

0
949

AKP’liler, eski ortakları Cemaat’ten, sınav sorularını ele geçirmeyi iyi öğrenmiş olmalılar. Sosyal medyada dolaşan belgelere göre, Berat Albayrak’a doktora sınavı için sınav sorularının önceden verildiği, tezinin ise Borsa İstanbul A.Ş’nin Yönetim Kurulu’na getirilen Erişah Arıcan’ın oluşturduğu ekip tarafından yazıldığı görülüyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile Ekonomi Bakanı yapılan, yine talimatı ile istifa ettirilen damat Berat Albayrak’ın, doktora ünvanını nasıl aldığı ortaya çıktı. Kadir Has Üniversitesinde o dönem öğretim görevlisi olan Erhan Eroğlu, Berat Albayrak’a sınav sorularını mail olarak yollamış, bir de not düşmüş, “En yakınlarımız bile bilmesin, senden rica ediyorum.”

Eroğlu, Albayrak’a yolladığı sınav sorularını şu not ile yolluyor: “Berat selamlar… Şimdiye kadar hiç yapmadığım bi’şeyi, sana olan güvenim ve snn işlerinin yoğun olması nedeniyle yapıyorum. inşaallah bu sefer geçersin. Kalırsan seneye bir daha bu dersleri alman zor olur. Kolay gelsin.. iyi çalışmalar.. Bunlar kesinlikle aramızda kalsın.. En yakınlarımız bile bilmesin, senden rica ediyorum..”

Peki bu “güzelliğin” karşılığı olmuyor mu? Albayrak’a soruları veren Eroğlu’nun da Albayrak’tan bir “ricada” bulunduğu ortaya çıkıyor:

Erhan Eroğlu, “hayali” olan pilotluğu gerçekleştirmek için Berat Albayrak’tan “ricada” bulunuyor. Albayrak da cevaben, “Mevzunu yeni konuştum. Kısa sürede bir gelişme olur, inşaallah…” yanıtını veriyor. Böylece Eroğlu THY’de pilot alımları için sınavlara çağrılıyor. Sınavlarda simülatör testinde başarılı olmayan Eroğlu’nun bu konu ile ilgili de Albayrak’a bilgi verdiği görülüyor. Eroğlu, uçağı simülatörde başarılı bir şekilde piste indiremese de, yine de pilot oluyor! Yolladıkları her mailde, “inşaallah”, “hayırlısı olur” gibi şeyler söylemeyi de unutmuyorlar.

Albayrak’ın doktora tezinin de ne şekilde verildiği ortaya çıktı. Ortaya çıkan maillere göre damatın tezi, şimdilerde Borsa İstanbul A.Ş Yönetim Kurulu’nda olan ve Varlık Fonu’nu yöneten Erişah Arıcan’ın oluşturduğu bir ekip tarafından yazılmış!

2008-2009 yıllarında ilk doktora tez danışmanı Doç. Dr. Hasan Eken tarafından tez görüşmesi için çağrılan ve görüşmelere gitmeyen Albayrak, tez danışmanını “talebi üzerine” değiştirtiyor. Doç. Dr. Hasan Eken’in tez danışmanlığından alınması ile Albayrak’ın yeni tez danışmanı Prof. Dr. Erişah Arıcan oluyor. Öğrenci Albayrak’ın tezini yazan danışman Erişah Arıcan’ın mükafatı büyük oluyor. Arıcan’ın, Albayrak’ın tezini hazırlarken de “hediyeler” aldığı yolladığı maillerde görülüyor:

Erişah Arıcan’ın 29 Temmuz 2010 tarihli mailinde, Albayrak’a şunları yazdığı görülüyor: “Sevgili Berat Bey, Ekteki kod adı bretonwoods olan dosya ile tezi yolluyorum. Sen ödevlerini, biz de ödevlerimizi yapıyoruz. Hediyeler için çalışma arkadaşlarımın teşekkürlerini sunarım. İyi çalışmalar, kolay gelsin.”

Tüm bunların sonucunda doktorasını tamamlayan Albayrak bir de “tez nasıl yazılır” dersi veriyor. Dersin koordinatörü ise yine Erişah Arıcan. Aktarılanlara göre Arıcan, Albayrak ile birlikte derslere giriyor, sınıftaki öğrencileri Albayrak’a “soru sormamaları” noktasında uyarıyor. 2-3 ders veren Albayrak daha sonra ders vermeyi bırakarak Ekonomi Bakanı oluyor. Erişah Arıcan’ın ayrıca Albayrak’a yolladığı mailde, dersi seçen öğrencilerin tamamının TC kimlik numarasını da gönderdiği görülüyor.

Twitter’da Metin Cihan isimli gazeteci tarafından yayılan ve sosyal medyada gündem olurken iktidarın medyası ve gazetecilerinin bir tekinin bile görmediği Flood’un tamamı ise şuradan okunabilir:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.