İşte “Yeni Türkiye”: Pazar yerlerinde kalan sebzeleri toplayanların sayısı artıyor

0
140

Türkiye’de yoksulluk gittikçe artıyor. AKP ve yandaşlar “yoksulluk yok” nidaları atarken, vatandaşların koşulları yoksulluğun nasıl derinleştiğini gözler önüne seriyor. Pazar yerlerinde akşam olunca kalan artık meyve ve sebzeleri toplayan vatandaşların sayısı son yıllarda artış gösterdi.

ANKA’nın İstanbul’da birçok pazar yerinden paylaştığı görüntülerde, yurttaşların pazarlardaki tezgahlar toplanınca pazarcıların bıraktığı ezik veya çürük meyve-sebzeleri seçerek topladığı görüldü. Ayrıca çoğu insanın pazarın toplanma saati öncesi gelip, pazarcıların ellerinde kalan malzemeleri ucuza almaya çalıştığı biliniyor. İstanbul’da birçok pazar yerinde rastlanan bu görüntülerle ilgili konuşan ve ismini vermek istemeyen bir pazarcı bu manzara ile her gün karşılaştığını belirterek şunları söyledi:

“İnsanlar bir çürük elmaya muhtaç. ‘Bana sağlam elma verme’ diyor. ‘Bana çürük ver yeter ki ben çoluk çocuğuma götüreyim de bir fayda görsün.’ İnsanlar alamıyor. Bir çürük patates ne? Çürük patatesi götürüp evine çoluk çocuğuna yemek yapıyor. Anlıyor musunuz insanlar aç. Vallahi aç. Böyle gelip görseniz onları insanların içi acıyor. İnsanlar çok aç.”

Atıkların arasında yenilebilecek olanlarını arayan yaşlı bir çift, “Vallahi aç kaldık, topluyoruz. Ne yapacağız? Boşuna mı geldik buraya. Halimiz belli.” ifadelerini kullanıyor.

Ezik ya da çürük meyve-sebzeleri toplayanlardan biri olan ve adını vermek istemeyen bir kadın ise şunları söylüyor:

“Ne yapalım? Akşamüzeri biraz ucuz olur daha ucuz bir şey alırız diye geliyoruz. Emekli maaşı ne yapalım? Elektrik, su faturaları var. Yetmiyor. Ondan yani.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.