İstismarcı Kuran Kursu Eğitmeni: “Taciz, Yaşam Tarzımıza Uygun Değil”

0
1608

İstanbul Ümraniye’deki ruhsatsız Fıkıh-Der adlı Kuran kursunda çok sayıda çocuğu istismar ettikleri gerekçesiyle haklarında iddianame hazırlanan ve ilk duruşmada tutuklanan kurs sorumlusu Ömer Işıktekin ve kursta hoca olarak çalışan Hacı Serkan Bektaş ile Tarık Bektaş’ın mahkemede verdiği ifadeler ortaya çıktı.

Sanıklardan Ömer Işıktekin, ifadesinde mağdur çocukların kendisiyle sorunlu olduklarını ifade ederken, Hacı Serkan Bektaş ise savunmasında istismarın yaşam tarzlarına uygun olmadığını öne sürdü.

Cumhuriyet’ten Seyhan Avşar’ın yaptığı habere göre Kuran kursu sorumlusu Ömer Işıktekin, mahkeme beyanında 2004 yılında yalnız yaşadığını, sokaktaki çocukların kendisinin yanına eğitime geldiğini ifade etti. 2013 yılında ise verdiği eğitimleri resmiyete dökmek için dernek açtıklarını aktaran Ömer Işıktekin, “Kurstaki eğitmenler Hacı Serkan B. ve Tarık B. 2004 senesinde yanıma Kuran öğrenmeye geldiler. O tarihten beridir yanımdalar. Kıdemli oldukları için bana yardımcı oluyorlardı. Mağdurlar ise 2014 senesinde bize talebe olarak geldiler” ifadelerinde bulundu.

Mağdur çocukların kendisiyle problemlerinin olduğunu ve bu nedenle kendisine iftira attıklarını iddia eden Ömer Işıktekin, “Kimseye masaj yaptırmadım. Yalakalık olsun diye, bana hoş görünmek için çocuklar ayağıma topluluk içinde masaj yaparlardı. Ben odamda asla yalnız kalmam. Mağdurların benimle kişisel sorunları olduğu için beni suçladıklarını düşünüyorum. Ayrıca hepsi akraba olduğu için birbirlerini koruyorlar. Kurstaki H.R.Ö. isimli talebenin annesi beni bir akrabalarıyla tanıştırmıştı. Onunla evlenecektim. Bu olay patlak verdi” diye konuştu. Derneğin fiziki ortamının da istismar için uygun olmadığını belirten Işıktekin, beraatini istedi.

Kuran kursu eğitmenlerinden Hacı Serkan Bektaş ise, verdiği savunmada 15 yıldır kurs sorumlusu Ömer Işıktekin’in yanında olduğunu aktarırken,  “Kursumuzun fiziksel yapısı cinsel istismar suçunu işlemeye uygun değildir. 20-30 kişilik öğrenci grupları olurdu. Kalabalık olduğu için bu suçun işlenmesi mümkün olmadığı gibi, yaşayış tarzımıza da uygun değildir” dedi.

Tarık Bektaş ise savunmasında din kültürü öğretmeni olduğunu, ücretli öğretmenlik yaptığını belirtirken, Ömer Işıktekin hakkındaki iddialara tanıklık yapmadıkları için suçlandığını ileri sürdü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.