İsveç’te Irkçı Parti Parlamentoda Tecridi Aşma Yolunda

0
1157

İsveç’in günlük gazetesi Dagens Nyheter’in yayınladığı (09.09.2019) ankete göre merkez sağ Moderat Partili (M) her 10 kişiden 6’sı, İsveçin ırkçı partisi İsveç Demokratları (SD) ile işbirliğine olumlu yaklaşıyor. Ayrıca diğer parti seçmenleri arasında da İsveç Demokratları’na (SD) bakışın yumuşadığı belirtiliyor.

Geçtiğimiz salı günü İsveç Parlementosu’nun açılmasıyla birlikte, İsveç Demokratları’nın (SD) Meclis’te ilk kez yer almasının üzerinden dokuz yıl geçmiş oldu. Bu da hükümetteki partilere, SD ile anlaşma yapmalı mı yapmamalı mı sorununu ortaya çıkardı. En çarpıcı gelişme Moderatlar ile Hristiyan Demokratlar (KD) arasındaki değişimde oldu. Yapılan araştırmalara göre Moderat Parti seçmenleri arasında, İsveç Demokratları (SD) ile müzakerelerin olması yönünde düşünenlerin oranı %43’ten %63’e yükseldi. Hristiyan Demokratlar’ın (KD), SD ile müzakerelerin gelişmesi yönündeki görüşü ise Moderatlardan bir adım önde. Hristiyan Demokratlar’ın (KD) lideri Ebba Busch Thor, Jimmie Åkerson (SD lideri) ile katıldığı yemekte müzakere konusunda görüşlerini açıkladı.

Moderatların eski lideri Anna Kinberg Batra’nın da, İsveç Demokratları’na karşı diğer partilerin sıkı bir tecrit uyguladığı yolundaki mesajları Ebba Busch Thor (KD) ile aynı doğrultudaydı.

Yapılan anket sonuçlarına göre Sosyal Demokrat İşçi Partisi (S) seçmenleri arasında bile İsveç Demokratları’na (SD) karşı uzak tutum azalmış görünüyor. Zaten Sosyal Demokrat İşçi Partisi kitlesinde SD’a önemli bir geçiş de gözleniyor.

Geçtiğimiz kış yapılan genel seçimlerde hükümetin kurulmasını belirleyen en önemli konu İsveç Demokratları (SD) ile birlikte çalışma konusundaki tutumdu. Merkez Parti (Center Parti) ve Liberaller (L), SD ile birlikte çalışmaya karşı oldukları İçin Moderat Parti’nin hükümet kurmasına karşı oy kullanmıştı. Moderat Parti’nin hükümeti kurması halinde SD’nin dışarıdan desteğine muhtaç olacaklardı. Ardından hükümet kurma görevi Sosyal Demokratlar’a verildi ve Sosyal Demokratlar diğer sağcı partilerle Ocak Anlaşması’nı yaparak hükümeti kurabildi. Sosyal Demokrat İşçi Partisi’nin Başkanı Stefan Löfven de yine Başbakan olarak seçildi. Sosyal Demokrat İşçi Partisi liderliğindeki koalisyon hükümeti SD’nin gizli ortağı olacağı bir M hükümetinin önünü kesti ama İsveç Demokratları (SD) hem parlamentoda hem de toplumda etkisini artırmaya devam ediyor.

Odak İsveç

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.