İsveç’te sola ilgi artıyor mu?

0
243

İsveç’in başkenti Stockholm’da Sol Parti’ye (Vänsterpartiet) sempatinin arttığı görülüyor. İsveç Televizyonu’nun bu sabah yayınladığı habere göre, bugün seçim olsa Stockholm şehir merkezinde seçmenlerin yüzde 17’si oylarını Sol Parti’ye verecek. Merkezden çevreye gidildikçe Sol Parti’ye ilginin azaldığı görünüyor. Verilen bilgiye göre Stockholm ili çevresinde Sol Parti’ye ilgi duyan seçmen sayısı yüzde 8’dir. Diğer yandan bu oranlar İsveç’in başkentinde sola ilginin gelişmekte olduğuna işaret etmektedir.

2019 yılı 3 Aralık’ta yayınlanan bir kamuoyu yoklamasında, Sol Parti oyları merkezde yüzde 12,2 çevrede ise yüzde 6,2 arttırdığı görünmekteydi. Merkezde 12’den 17’ye, şehir çevresinde ise 6’dan 8’e bir artış söz konusudur.

Stockholm’da Sol Parti’ye desteğin akademisyenler, gençler ve kadınlar arasında daha güçlü olduğu bildirilmektedir. Koronadan ölümlerde İskandinavya’da açık arayla başı çeken İsveç’te, ölümler en çok Stockholm’de yaşandı. Ölümler İsveç’te sağlık sektörünün son 30 yıl boyunca özelleştirmeler ve kısıtlamalar nedeniyle olduğunu ortaya koydu. Sol Parti’ye ilginin artmasında, sağlık sorununun etkili olduğu belirtiliyor. Stockholm il nüfusu 2,4 milyonun biraz üzerinde iken, İsveç toplam nüfusu ise 10,3 milyonu aşmaktadır. İsveç Sol Partisi, Sosyal Demokrat İşçi Partisi’ni destekleyen liberal sol partidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.