İzmir 3 Gündür Yanıyor, Tunç Soyer: “1 Metrekare Bile İmara Açılmayacak”

0
563

İzmir’in Karabağlar İlçesi’nde geçtiğimiz Pazar başlayan yangın bugün üçüncü gününde. Bir yandan belediyenin yangına müdahale çalışmaları devam ederken öte yandan çalışmaların eksik şekilde yürüdüğü de ifade ediliyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Seferihisar Belediyesi müdahale çalışmalarını yoğun şekilde sürdürürken, köylüler ise “Bütün basın, AFAD burada ama kimse hiçbir şey yapmıyor. Artık resmen yansın diye bekliyorlar. Böyle düşünmek zorunda kaldık. Yakınımızda Yeniköy var, o taraftaki altın madeni bulunuyor. Buraya kadar dayanıyor sanırım bu yüzden mi müdahale edilmiyor diye sormaya başladık” ifadelerinde bulunuyor.

Müdahalelerin yetersiz kalmasından dolayı yangının kontrol altına dahi alınmadığı aktarılırken, alevlerin Seferihisar bölgesine sıçradığı da ifade ediliyor. Orduya ait yangın söndürme uçaklarının ise gerekli görülmediği için kullanılmadığı da ifade ediliyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise, meydana gelen orman yangınlarına karşı ekipleri ile yoğun şekilde çalıştıklarını aktarırken, yanan alanların bir metrekaresinin dahi imara açılmayacağını ifade etti.

“Başta İtfaiye Daire Başkanlığına bağlı ekipler olmak üzere yüzlerce personel ve araç yangınla mücadele ediyor. Fen işleri, park bahçeler, sosyal hizmetler daire başkanlıkları ile İZSU Genel Müdürlüğü ekipleri yangını söndürmek, görevli ekiplere destek sağlamak ve mağdur olan vatandaşlara yardımcı olmak üzere sahada çalışıyor. İtfaiye Daire Başkanlığı 6 söndürme aracı ve 8 tankerin yanı sıra 35 personelle yangına müdahale ederken, Fen İşleri Daire Başkanlığına ait 6 dozer, 3 nakil tırı, 1 mazot tankeri ve 22 personel söndürme çalışmalarına katıldı.” şeklinde konuşan Soyer, “Belediyemizde çalışan her personel adına bir fidan dikerek işe başlayacağız. Yaralarımızı sarmaya gayret edeceğiz. Yanan yerlerin bir metrekaresini bile imara açmayacağız. Söz konusu alanların ağaçlandırılması içinse halkımızın da katılacağı bir kampanya başlatmaya ve sorumluluk almaya hazırız. Tarım ve Orman Bakanlığı’na talebimizi iletip, onaylarını isteyeceğiz” diye ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.