Japonya’da 126’ncı İmparator Tahta Çıktı

0
476

Japonya’da 126’ncı İmparator Naruhito, düzenlenen törenle tahta çıktı. Törene 190 ülkeden iki bine yakın kişi katıldı.

Japonya’nın Başkenti Tokyo’da İmparatorluk Sarayı’nda düzenlenen törenle yeni Japon İmparatoru Naruhito tahta çıktı. İmparatoriçe içe Masako oldu.

190 ülkeden gelen katılımcıların izlediği tahta çıkma töreninde yeni İmparator, “Anayasaya göre hareket edeceğime, devletin ve Japon halkının birliğinin sembolü olarak sorumluluklarımı yerine getireceğime söz veriyorum.” dedi. Naruhito, tören sırasında geleneksel kıyafetlerini giydi.

Japonya’nın yeni imparatoru ayrıca, tahta çıkma töreni öncesinde bazı tapınakları ziyaret etti. Başbakan Abe Şinzo da Naruhito’ya tahta çıkışında tebriklerini sundu. Tahta çıkma törenine Türkiye’den Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da katıldı. Naruhito, babasının sağlığını gerekçe göstererek 30 Nisan’da ayrıldığı 30 yıllık imparatorluk makamını, 1 Mayıs itibarı ile teslim almıştı. Taç giyme merasiminin ardından çift, 10 Kasım’da liderleri karşılamak için Akasaka Sarayı’na doğru yola çıkacak. Çift, üstü açık bir “Toyota Century” ile 4,6 kilometre yolu kamuya açık şekilde katedecek.

550 Bin Kişi İçin Af

Japon hükümeti, Naruhito’nun Takamikura’ya oturmasıyla ülke genelinde 550 bin hükümlü için af çıkarıldığını açıkladı. Af, trafik ihlalleri ve seçim hilelerini kapsıyor. Babası Akihito’nun 1989’daki taht merasimlerinde ise 2.5 milyon hükümlü için af çıkarılmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.