Kaftancıoğlu’ndan koruma kararının kaldırılması hakkında yorum: “Demirden korksaydık trene binmezdik”

0
380

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu için emniyet koruması kararının kaldırılması sonrasında CHP milletvekili Gökhan Zeybek İçişleri Bakanı’na soru sordu. Kaftancıoğlu da, “Benim için teferruattır demirden korksaydım trene binmezdim” yorumunda bulundu.

CHP’li Zeybek’in verdiği önergeye göre, 9 Kasım 2019 cumartesi günü saat 12:00’de CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu toplantı halindeyken koruma şubeye bağlı iki memur toplantıyı yarıda keserek elden tebligat yaptı. CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu, koruma kararının kaldırıldığını gösterir tebligatın altına, “Koruma kararının kaldırılma gerekçesi tarafıma tebellüğ edilmemiş olup, başıma gelebilecek her türlü olayla ilgili İçişleri Bakanlığının sorumlu olduğunu kayıt altına alırım” şerhi düştü. Kaftancıoğlu’nun tebligatı imzalamasından 10 dakika sonra koruma polisleri çekildi. Tebligatta koruma kararının kaldırılmasıyla ilgili bir gerekçe yer almadı.

Gökhan Zeybek’in verdiği önergede, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun şu soruları yanıtlaması istendi:

  • Farklı kesimler tarafından aleni bir biçimde kendisi ve ailesi hedef gösterilen, hedef gösterilmesinin akabinde çok kez ölüm tehditleri alan ve hatta yaklaşık bir ay önce özel koruma statüsüne yükseltilen CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu’nun koruma kararının kaldırılmasının gerekçesi nedir?
  • Sayın Bakan; alınan bu karar ve yapılan bu gerekçesiz tebligat bilginiz dahilinde midir?
  • Bu gerekçesiz tebligat ve koruma polislerinin geri çekilmesi bilginiz dahilinde gerçekleşmiş ise; 9 Kasım 2019 cumartesi günü saat 12:00’den itibaren CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu’nun güvenlik açısından karşılaşacağı olumsuz bir durumdan kim/kimler sorumlu olacaktır? Sorumluluğu üstleniyor musunuz?
  • CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu’nun koruma kararının kaldırıldığı bu kurulun toplanma tarihi nedir? Bu kurul sadece CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu için mi toplanmıştır?
  • İstanbul’daki diğer siyasi parti il başkanlıklarındaki koruma statüsünde herhangi bir değişiklik bulunmakta mıdır?
  • İstanbul’daki diğer siyasi parti il başkanlıklarındaki koruma statüsünde herhangi bir değişiklik bulunmuyorsa; CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu’nun mevcut koruma statüsü ile diğer siyasi parti il başkanlıklarının mevcut koruma statüsü arasında fark yaratan değişken/değişkenler nelerdir?
  • Bu zamana kadar koruma kararları ile ilgili bütün yazışmalar kişiye özel kapalı zarf usulü posta yoluyla iletilmişken, bu kararın 9 Kasım 2019 cumartesi günü saat 12:00’de CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun özel alanına müdahale edilerek, toplantı yarıda kesilecek kadar aciliyet içinde tebliğ edilmesinin sebebi nedir?

Kaftancıoğlu ise Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Yaklaşık 2 yıldır gece gündüz demeden birlikte çalıştığımız ve ailemden biri olarak kabul ettiğim emniyet müdürlüğünün çok kıymetli mensuplarına en içten teşekkürlerimi sunarım. Karara gelince, benim için teferruattır demirden korksaydım trene binmezdim” ifadelerinde bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.