Kamuyu zarara uğratana değil haberini yapana ceza kestiler

0
88

BirGün Gazetesi’nin RTÜK’ün usulsüz harcamalarını açıklayan haberi Basın İlan Kurumu’nu (BİK) rahatsız etti.

BİK ‘’RTÜK ne kanun tanıdı ne AYM kararı: 450 bin liralık fazla ödeme’’ başlıklı haberi nedeniyle BirGün’e 3 günlük ilan kesme cezası verdi.

Sayıştay raporlarıyla ortaya çıkan olayda, RTÜK üyelerinin yasal engellere ve Anayasa Mahkemesi kararlarına karşın kendi aralarında oybirliğiyle belirledikleri maaş ve yurt dışı gündelikleri ile bir yılda 453 bin 963 liralık ‘kamu zararı’na yol açtıklarını tespit edilmişti. Ancak konuyla ilgili haberin Birgün’de yayımlanmasının ardından RTÜK gazete hakkında BİK’e şikâyetci oldu.

Haberin Sayıştay raporlarına dayandırılmasına rağmen ‘iftira’ olduğunu öne süren RTÜK’ün geçtiğimiz Ekim ayında kuruma verdiği şikâyet dilekçesinde, “Bahse konu haberler RTÜK’ün tüzel kişiliğini, RTÜK Başkanı ve üyelerini yıpratmaya ve itibarsızlaştırmaya yöneliktir’’ dendi. Haberin Basın Ahlak Esaslarına aykırı olduğu iddia edildi. 

BirGün tarafından yapılan savunmayı dikkate almayan BİK ise sayıştay raporlarının kesinleşmediğini belirterek gazeteye resmi ilan ve reklamların yanı sıra internet haber sitesi için yararlandığı ek göstergenin de 3 gün süreyle kesilmesine karar verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.