Kâr eden ÇAYKUR, Varlık Fonu’na devredildiğinden beri zararda!

0
309

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında ÇAYKUR’un, Varlık Fonu’na devredildiği 2017 yılına kadar kar eden bir kurum olduğunu ancak Varlık Fonu’na devredildikten sonra 1,5 milyar lira zarara uğratıldığını söyledi.

Zararın nedenlerine bakıldığında çok ilginç bir tabloyla karşılaştıklarını vurgulayan Adıgüzel, gereksiz reklam harcaması ile kurumun yandaşlara kaynak aktarmak için kullanıldığını ifade etti.

Dünyanın en çok çay tüketen ülkesinde çay satmak için bu kadar reklama gerek var mı diye soran Adıgüzel, “Reklam giderleri için bu kadar para harcanmasını anlamak mümkün değil. Reklam giderleri için tam 36 milyon lira harcanmış. Fuar ve festival gibi etkinliklere de 896 milyon lira harcanmış. Geçen yıl tanesi 1 liradan 5 milyon bardağa 5 milyon lira ödeme yapılmış. ÇAYKUR şemsiye bile dağıtmış. Şimdi de 21 bin takvim dağıtmaya karar vermişler. Böylece ÇAYKUR Kamu İhale Kanunu’na bağlı olmadığı için rahatlıkla yandaşlara kaynak aktarmak için bir araç olarak kullanılıyor.” dedi.

ÇAYKUR’un kredi kullanımında da aşırıya kaçtığını iddia eden Adıgüzel, “Kurum, 2005 yılında 324 milyon lira kredi kullanmışken, Varlık Fonu’na devredildiği 2017 yılında 1,5 milyar lira kredi kullanmış. Bu oran 2018 yılında 2 milyar liraya, 2019 yılında ise 3,5 milyar liraya ulaştı. Geçen yıl bankalara 385 milyon lira kredi faizi ödenmiş.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.