Karayılan İsrail basınına konuştu: “Marksizm modaydı… Sovyetler’i eleştirdik… ABD’ye asla düşman olmadık”

0
936

PKK yöneticisi ve KCK Yürütme Konseyi Üyesi Murat Karayılan, İsrail gazetesi Jeruselam Post ile yaptığı söyleşide çeşitli açıklamalarda bulundu.

Karayılan yaptığı söyleşide ABD’ye ilişkin tutumlarının olumlu olduğunu ifade ederken, Marksizmi ise geçmişlerinde düştükleri bir hata olarak gördüklerini belirtti.

“ABD’ye düşmanlığımız yok”

ABD’de PKK’nin terör listesinde olduğuna ilişkin konuşan Karayılan, “ABD dahil hiçbir tarafa düşmanlığımız yok ve ABD’yi asla hedef almadık. Lozan Konferansı sırasında Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra, ABD başkanı Wilson Kürtlerin haklarını kabul etti, ancak diğer güçler Wilson’ın tavsiyelerine karşı çıktı. Lozan anlaşması Kürt milleti için felaketti” ifadelerinde bulundu. Karayılan ayrıca PKK’li çeşitli isimlerin ABD’de arananlar listesine eklenmesinin nedenini ise, ABD’nin Türkiye’yi yatıştırmak üzere gerçekleştirdiği bir hamle, diye açıkladı.

“ABD’nin bizimle iletişime geçmesi tek çözümdür”

Karayılan bu zamana kadar ABD ile karşı karşıya gelmediklerini, ABD’nin kendilerini üçüncü şahıslardan öğrendiğini belirtirken, “Amerika’nın hakkımızda yanıltıcı ve sahtekar bilgilerle beslendiğini düşünüyorum. Amerika’nın bizimle iletişime geçmesi, Kürtlere karşı net bir politika ortaya koyması ve Kürt sorununun çözümüne katkıda bulunması tek çözümdür” ifadelerini kullandı.

“Marksizm Leninizm modaydı”

PKK’nin kurulduğu dönem Marksist-Leninist olduğunun özeleştirisini yapan Karayılan o döneme ilişkin, “Marksist-Leninizm bir modaydı ve biz de bu fikirlerden etkilendik” dedi.

“Öcalan tutukluyken fikirlerimizi revize ettik”

Sovyetler Birliği’nin çözülmesine ilişkin de konuşan Karayılan, “Biz Sovyet ideolojisini eleştirdik. Bu yüzden Sovyetler Birliği çöktüğünde olumsuz etkilenmedik, çünkü onlardan her zaman uzak durduk… ABD’ye asla düşman olmadık. Öcalan tutukluyken birçok fikrimizi revize etti. Demokrasiyi, çevreciliği ve kadın haklarını vurguladı” dedi.

“Sovyetler’de demokrasi yoktu, ABD demokrasi yüzünden kaldı”

Yaptığı söyleşide Sovyetler Birliği-ABD karşılaştırması yapan Karayılan, PKK lideri Öcalan’ın sözlerinden bir alıntı yaparak şu ifadelerde bulundu: “Rojava Kürtlerini ve Rojhelat Kürtlerini ABD ile ilişki kurmaya teşvik ediyoruz. Öcalan bir defasında ‘Sovyetler Birliği demokrasiye sahip olmadığı için çöktü ama Amerika demokrasi yüzünden kaldı’ demişti. ABD ile ilişkilere karşı değiliz. Aksine, Kürdistan’ın her yerinden Kürtlerin ABD ile büyük ilişkilerini tamamen destekliyoruz.”

“Erdoğan Amerikan karşıtı MHP ile koalisyon içinde”

JP muhabirleri Hadeel Oueis, Jonathan Spyer’a açıklamalarda bulunan Karayılan, “Erdoğan şu anda Amerikan karşıtı, Batı karşıtı ve laiklik karşıtı aşırı milliyetçi MHP ile bir koalisyon içinde. Her ikisi de Kürt, Rum, Süryani halklarına karşı gerçek bir tehdit olan Neo-Osmanlı yaklaşımını benimseyerek Türkiye’nin İslamileştirilmesi için çalışıyorlar. Lübnan, Suriye, Yunanistan, Ermenistan ve Güney Kürdistan’a nasıl müdahale ettiklerine bakın. El Kaide ve diğer radikal İslami örgütlerden gelen unsurlara nasıl bel bağladıklarına bakın” yorumunda bulundu.

“Turgut Özal’ı derin devlet durdurdu”

“Vizyonumuz her zaman şiddetsiz mücadele hakkındaydı. Turgut Özal, Kürt sorununu diyalogla çözmeye çalıştı ama Türkiye’deki ‘derin devlet’ onu durdurdu” diyen Karayılan, “Silahlı çatışmada ısrar etmiyoruz ama Türk devleti savaş istiyor. Kendimizi silahsızlandırmak için bir anlaşma imzalamak istiyoruz. Türk devleti bizi yok etme politikasını sürdürürse bu zor olacak. Savaşa devam etmek istemiyoruz. Bu sorunları çözmek için diyaloğu tercih ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: sol.org.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.