Katilleri Tanıyoruz!

0
992

10 Ekim 2015’te Ankara Tren Garı önünde IŞİD tarafından gerçekleştirilen canlı bomba saldırısının üzerinden 4 yıl geçti.

Ülke tarihinin en kanlı katliamlarından biri olarak hafızalarda yer eden saldırıda, 103 kişi hayatını kaybederken 570 kişi yaralandı. Katliamda yara alan 30 kişi hayatının geri kalanını engelli olarak sürdürüyor. Ayrıca milyonların ruhunda ve hayatında derin yaralar, izler kaldı.

Katliamın ardından 2 yıl süren ve geçtiğimiz yıl Ağustos ayında sona eren yargılamalarda, 17’si firari 36 sanığın 19’u ceza alırken katliamla doğrudan ilişkisi bulunan 4 kişi serbest bırakıldı. Katliamın esas sorumluları; gerekli önlemleri almayan kamu görevlileri; cihatçıların binlerce kilometreden Ankara’ya geldiğini bildiği halde göz yumanlar; patlamadan sonra ambulansların gelmesini engelleyen, gelen ambulansı bekletenler; patlama sonrası yaralılara yardım edenleri durdurmak için biber gazı sıkıp ilk yardım ve müdahaleyi engelleyenler ve dönemin devlet yetkilileri ise yargılanmadı. Katliam insanlığa karşı suç olarak bile kabul edilmedi.

Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun “bir grup öfkeli genç” olarak tanımladığı cihatçı saldırganların ilk adımını Diyarbakır’da attığı katliamlar zinciri Suruç ve Ankara’da patlattıkları bombalarla devam etti.

Davutoğlu’nun katliamlardan sonra sarf ettiği “oylarımız arttı” sözleri, aslında bu katliamlara 7 Haziran seçimleri sürecinde yükselen muhalefeti bastırmak ve iktidar çoğunluğunu yitirmemek için göz yumulduğunu açıkça ortaya koyuyordu.

Bizler katilleri tanıyoruz.

Göstermelik mahkemelerde, bir tiyatroya dönüşen yargılamalarda yargılananlar katillerin maşalarıdır.

Gerçek katiller, Türkiye topraklarını cihatçı teröristlere yol eden, onların eğitilmesine, silahlandırılmasına, yaralılarının tedavi edilmesine olanak tanıyan AKP hükümeti ve ona bağlı emniyet, jandarma ve istihbarat kurumlarının yetkilileridir.

Yüzlerce canın ölümünden sorumlu olanlar, bugün Suriye’de “terör örgütlerini” bahane ederek operasyon başlatanlardır.

Gerçek katiller, tek adam rejiminin bekasını “milletin bekası” olarak sunan, ekonomik krizi ve işsizliği örtmek, sallantıda olan iktidarlarını kurtarmak isteyenlerdir.

Gerçek katiller, Kürt-Türk kutuplaşmasını derinleştirerek muhalefette ayrılıklar yaratıp, bu yolla iktidarına güç toplamayı hedefleyenlerdir.

Bizler katilleri biliyoruz, tanıyoruz.

Ve asla unutmayacağız.

Odak Dergisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.