Katledilen Şule Çet’in Üçüncü Duruşması Görülüyor

0
504

Ankara’da bir plazanın 20’nci katından atılarak öldürülen üniversite öğrencisi Şule Çet’in katil zanlıları Çağatay Aksu ve Berk Akand’ın yargılandığı davanın 3’üncü duruşması bugün Ankara Adliyesi’nde görülüyor. Duruşmayı çok sayıda kadın örgütü, milletvekilleri ve baro başkanları takip ediyor.

Mahkeme, Şule Çet’in öldürüldüğü yerde yapılan keşif raporunun sunulmasıyla başladı. Sunulan rapor bu duruşma değerlendirilecek. Çet ailesinin avukatı Umur Yıldırım, BirGün’den Burcu Cansu’ya yaptığı açıklamada “Keşif raporu ile Şule’nin düşüş açısı da dikkate alınarak atlaması halinde görüntülerdeki gibi düşüp düşmeyeceği, ayakkabılarının, çorabının çıkıp çıkmayacağı, ayakkabı ve çorabının bu kadar mesafelere gidip gitmeyeceği, düşme anında bağcıklarının açılıp açılmayacağı ortaya çıkacak. Ayrıca sanıkların savunmasında geçtiği şekildeki gibi Şule’nin düşmesi halinde yerde bulunduğu pozisyon da dikkate alınarak bu şekilde düşüp düşmeyeceği anlaşılacak. Raporu merakla bekliyoruz” dedi.

Öte yandan bu duruşmada sanık Çağatay Aksu’nun annesi Gülümser Aksu’nun “rüşvet” itirafı gündeme getirilecek. Avukat Umur Yıldırım, “Bir önceki duruşmanın SEGBİS kayıtları çıktı. Çağatay’ın annesi ’mağdurum, dolandırıldım’ diyerek rüşvet verdiğini itiraf etti. Parayı hangi hesap numarasına yatırdığını ve o gün hangi numara ile konuştuğunu soracağız. ‘Madem oğlu suçsuz neden serbest bırakılması için para vermeyi kabul ediyor?’ bu sorunun yanıtını arayacağız” dedi.

Mahkemeye Sahte Evrak mı Sunuldu?

Sanık Berk Akand’ın incelenmesi için mahkemeye olay günü kullandığı cep telefonu yerine başka bir cep telefonu sunarak delilleri kararttığı gündeme getirilecek.

Çet Ailesi’nin avukatı Umur Yıldırım, incelenmek üzere sanık Berk Akand tarafından mahkemeye sunulan telefonun olay günü kullandığı cep telefonu olmadığının altını çizerek şunları söyledi: “Sanık Berk Akand’ın olay günü S….marka cep telefonu kullandığını ilk duruşmada verdiği ifadeden biliyoruz. Berk ifadesinde, sürekli video çektiği ve Pınar Turgutlu ile mesajlaştığı için şarjının bittiğini ve ortamda S…. marka şarj aleti olmadığını söylüyor. Telefonunu usb kablosu ile şarj ettiğini belirtiyor. Bunun kayıtları mevcut. Fakat 11 Şubat 2019’da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Emanet Memurluğu’na H…. marka telefon teslim ediyor. Bu alenen delil karartmadır.”

Mahkeme devam ediyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.