Katlettiler Yetmedi, Şimdi de Bakanlık 10 Ekim Ailelerinden Para İstiyor

0
584

Ülke tarihinin en kanlı saldırısı olarak zihinlerde yer eden ve 103 kişinin öldüğü, yüzlerce kişinin yaralandığı 10 Ekim Ankara Garı katliamı davasında, kayıp ailelerinin ve yaralıların, devletin kurumlarının kusurlu olduğu gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı’na tazminat talebiyle açtığı dava sonuçları aileleri daha da mağdur edecek şekilde sonuçlanıyor.

Tazminat davaları sonucunda idari yargı talep edilenin altında miktarlara hükmedince davalı taraf olan İçişleri Bakanlığı, kendi avukatlarının vekâlet ücretlerini mağdur ailelerden tahsil etmek için ailelere yazı gönderdi.

Duvar’da yer alan habere göre, idari yargı, “kişilerin duyduğu acı ve elemin karşılığı olarak belirlenen” manevi tazminatlarda, istenilenin çok altında miktarlara hükmederek, bir de 10 Ekim mağdurlarının, Bakanlık lehine vekâlet ücreti ödenmesini talep etti.

İçişleri Bakanlığı da avukatları aracılığıyla vekâlet ücretlerinin tahsili için davacı 10 Ekim mağdurlarına ve ailelerine yazı gönderdi.

Tazminatları bile ödemeden vekâlet ücretinin peşine düşen Bakanlık, 10 Ekim mağdurlarının bu ücretleri ödememesi halinde icra işlemine başlayabilecek.

Aileler ve mağdurlardan ödenmesi istenen vekâlet ücretinin ise 4 bin ile 12 bin lira arasında değiştiği belirtiliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan 10 Ekim Davası Avukat Komisyonu’ndan Nuray Özdoğan,

“İdari davalar yakın zamanlarda sonuçlanmaya başladı. Katledilenlerin yakınlarına ve mağdurlara maddi ve manevi tazminat kararları çıktı. Ancak idari yargı, ceza yargısı gibi devletin kurumlarının sorumluluğunu araştırmaktansa sosyal risk ilkesi dediğimiz, idarenin terör saldırısı kapsamında gördüğü vakalarda kusura bağlı olmayan sosyal sorumluluğunu gerektiren ilkeyi uyguladı. Yani ‘devletin hizmet kusuru yok ama sosyal risk ilkesi gereği tazminat ödenmeli’ dedi.” ifadelerini kullandı.

Bu katliamda yaşanan acının ne hesabı ne de bedeli olamayacağını söyleyen Aydoğan, İdari Yargının talep ettiği tazminat miktarları ve kararı gözönüne alındığında mağdurlara, “bu kadar acı çekmiş olamazlar.” demek istediğini belirterek, verilen kararla ailelerin bir kez daha mağdur edildiğini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.