Kavala’nın tutukluluğunun bininci günü: “Türkiye’de hukuksuzluk içeri girdiğimden bugüne daha da yaygınlaştı”

0
96

Gezi Direnişini finanse ettiği iddiası ile tutuklanan, fakat bu davadan beraat etmesine rağmen serbest bırakılmayan Osman Kavala’nın tutukluluk süresi bin güne ulaştı.

Bin gündür tutuklu olan iş insanı Osman Kavala’yı CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ziyaret etti. Çakırözer, Kavala’nın, “Türkiye’deki hukuksuzluk, içeri girdiğimden bugüne daha da yaygınlaştı” dediğini aktardı.

Silivri Cezaevinde tutuklu olarak bulunan Kavala, Utku Çakırözer aracılığı ile şu mesajları iletti:

“Tam bin gündür buradayım. Zincirleme dosyalarla tutukluluğum sürdürülmeye çalışılıyor. En üzücü yanı ise, cezaevine girdiğimden bu yana adaletsizlik konusunda, hukuksuzluklar konusunda hiçbir iyileşme gözükmemesi. Gazeteciler, siyasiler, aydınlar içeride. Hukuksuzluk yaygınlaştı. Yargıdaki siyasetin etkisi ile davranma alışkanlığı iyice arttı. 12 Eylül döneminde bile yargıya bu kadar müdahale yoktu. Belgesiz dayanaksız dosyalarla beni, gazetecileri siyasetçileri zorla içeride tutuyorlar. Sadece kendi yargı sürecime baktığımda ülkede hukukun niteliğinin ne kadar kötüleştiğini görmek çok üzücü. İlk iki dosyadan beraat ve tahliye çıkınca AİHM’in ihlal kararlarını dolanmak, gereğini yapmamak için üçüncü dosyayı yarattılar. Orada da ortada iddianame yok. Casuslukla suçlanıyorum. Ama bunun için bir bilgi edinme ve bu bilgiyi aktarmam gerekiyor. Ama ortada ne bilgi ne de belge var. Ne de aktarım var. Tamamen beni içeride tutmak için yaratılan bir dosya.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.