Kendisini Dolandırmak İsteyen Kişiyi Dolandırdı, Parayı İse Yardım Kuruluşuna Bağışladı

0
439

İrlanda’da 22 yaşındaki Ross Walsh, internet üzerinden kendisini dolandırmak isteyen bir kişiyi dolandırdı. Dolandırıcıdan aldığı 25 sterlini ise bir yardım kuruluşuna bağışladı.

BBC Türkçe’nin aktardığı habere göre, Ross Walsh ay başında kendisini önemli bir bankacı olarak tanıtan Solomon Gundi adlı bir kişiden e-posta aldı. Gundi, hisse senedi alım satımı yapan şirketine yatırım yapması için Walsh’tan 1000 sterlin istedi. Mailde “Şirketimin yarı hissesi karşılığında sizden 1000 sterlinlik yatırım yapmanızı istiyorum” diyordu.

Eğlence amacıyla kendisine gelen maile hemen yanıt verdiğini söyleyen Walsh olayı şöyle anlattı: “Ona teklifini oldukça ilginç bulduğumu, ancak 1000 sterlinin hakaret anlamına geleceğini, o yüzden 50 bin sterlin yatırmak istediğimi söyledim. Sonra ona 50 bin sterlin yatırdığımı gösteren sahte makbuzu gönderdim. Hemen yanıt verdi. Bana paranın henüz hesabına geçmediğini söyledi.”

Walsh, bunun üzerine bankanın hesabın sahte olması ihtimalini dikkate alarak transferi gerçekleştirmediğini söyledi. Hatta Walsh, vergilendirilmeden kaçınmak için ikilinin şifreli konuşmasını bile önerdi.

Dolandırıcıya, bankasının para transferini yapmadan önce işlemin dolandırıcılık olmadığından emin olmak istediğini söyleyen Walsh, “Ona, bu hesabın sahte olmadığını kanıtlamak için, o hesaptan kendi hesabıma ufak bir miktar para gönderilmesi gerektiğini, aksi takdirde bankanın para transferi yapmayı reddettiğini söyledim. O zaman tuzağa düştü” dedi.

Bunun üzerine Gundi adlı dolandırıcıdan gelen 25 sterlinin ardından, dolandırıcıya durumu açıklayan Walsh, gelen 25 sterlini ise bir kanser yardım derneğine aktardı. Dekontu ise Gundi’ye yolladı.

Habere göre Ross Walsh, internet üzerinden dolandırıcılık yapmaya çalışan kişileri daha önce de dolandırdığını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.