KESK’ten AYM’nin 10 Ekim Kararına Tepki

0
390

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) 10 Ekim katliamı sonrası yapılan grevle ilgili verdiği karara tepki gösterdi.

KESK üyelerinin 10 Ekim Ankara Katliamı’nın ardından yaptığı iki günlük grev için idari para cezasına çarptırılmasını görüşen Anayasa Mahkemesi (AYM), grevin “sendikal değil siyasal bir eylem” olduğunu söyleyerek cezayı haklı buldu. KESK, karara ilişkin, konfederasyonun genel merkez binasında basın toplantısı düzenledi.

Basın açıklamasını KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik okudu. Bozgeyik, 10 Ekim katliamının ardından KESK, DİSK, TMMOB ve TTB üyelerinin 12-13 Ekim 2015 tarihlerinde greve gittiklerin hatırlattı. Bozgeyik, bu greve katılan binlerce kişi hakkında soruşturmalar açıldığını ve cezalar verildiğini belirterek KESK’in örgütlenme özgürlüğünün ihlal edildiğini ifade etti. Bozgeyik’in açıklamasının AYM’nin kararına ilişkin bölümü şöyle:

Siirt Devlet Hastanesinde veri hazırlama ve kontrol işletmeni olarak çalışan Tayyip Akbulak adına sendikamız Sağlık Emekçileri Sendikası tarafından yapılan başvuruyu inceleyen mahkeme 2018/5558 Nolu başvuruya ilişkin kararını 11.09.2019 tarihinde açıklamıştır.

Buna göre AYM, konfederasyonumuz kararı doğrultusunda 12-13 Ekim 2015 tarihlerinde yapılan greve katıldığı gerekçesi ile idare tarafından 1/30 aylıktan kesme cezası verilen ve mahkeme süreçleri ile cezası kesinleşen Akbulak’a ilişkin bireysel başvuru hakkında öncelikle iş bırakma eyleminin bir sendikal hak olmadığına dolayısıyla sendikal eylem kapsamında değerlendirilemeyeceğine karar vermiştir.”

“Emek ve Demokrasi Mücadelemiz Sürecek”

Açıklamanın devamında KESK’in emek ve demokrasi adına mücadelesinin devam edeceğini ifade eden Bozgeyik, şunları söyledi:

Evet, bizler bu ülkede demokrasiyi, barışı, kardeşliği savunmanın ağır bedelleri olduğunu, bu bedellerde tepemizden eksik edilmek istenmeyen, bağımsızlığı tartışılır hale gelmiş yargının önemli bir araç haline getirildiğinin biliyoruz. Ancak emekçilerin ve halkların arasında derinleştirilmeye çalışılan kutuplaşmaya son verilmesinin halkın birikimlerinin yine halkın yararına kullanılmasını sağlamanın tek yolunun barış ve kardeşlikten geçtiğini de çok iyi biliyoruz.

Bunun için 10 Ekim katliamında hayatını yitiren barış karanfillerimizle verdiğimiz sözün gereğini yerine getirecek,  birileri tarafından sendikal faaliyetlerin kapsamından dışlanmaya çalışılan barış ve kardeşlik talebini temel alan emek ve demokrasi mücadelemizi kararlıkla sürdürmeye devam edeceğiz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.