KHK Mağduriyetini Üç Sene Sonra “Hatırlayan” Arınç’a Cumhurbaşkanlığı’ndan Yanıt: Bülent Beyin Kendi Görüşleridir, Yüksek İstişare Kurulu’nun Değil

0
284

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç’ın “KHK uygulamaları bir facia” sözlerine yanıt verdi. Kalın, “Öncelikle Bülent Bey’in açıklamaları şahsi görüşleridir. KHK’lar bir zorunluluktu. Durup dururken gündeme alınmış bir şey değildi” dedi.

Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından açıklama yapan Kalın şunları söyledi:

“Bülent Bey’in açıklamaları kendi şahsi görüşleridir Yüksek İstişare Kurulu’nun görüşleri değildir. KHK’lar zorunluluk hale gelmiş, o günün olağanüstü şartları çerçevesinde hayata geçirilmiş bir uygulamadır. KHK’lar durup dururken gündeme alınmış değildir. O gece ve sonrasında yaşadıklarımızı hepimiz biliyoruz. Cumhurbaşkanımız ve ailesini öldürmeye kasıt niyetiyle yola çıkanların Cumhurbaşkanımızın dirayeti ve milletimizin desteğiyle boşa çıkardığını gördük. Bir terör örgütüne karşı hiçbir şey yapmayalım hiçbir devlet diyemezdi elbette. Süreç içerisinde KHK’nın aldığı kararlar çerçevesinde mağdur olanlar varsa bununla ilgili mekanizmalar kurulmuştur, bunlarla ilgili neticeler alınmıştır, göreve iade edilenler olmuştur, edilmeyenler olmuştur. KHK ile hukuk zemininde neler yapılabilir bunun üzerinde durulmuştur. Burada her bir vakanın nevi şahsına münhasır olduğunu akılda tutmak gerek. Bir faciadır dediğinizde, 15 Temmuz faciasını gölgeleyen bir tutum gibi algılanır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.